Abisko 2-dagarssö 2007-08-05 14:23
Totala resultatskapad av MT2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Namn                   Klubb                          E1           E2            Tid 



H75  (7)                                      

    1 Sigge Carlson          Vittjärvs IK                35:12    1   54:58    1   1:30:10 
    2 Sten Carlsson          Sävedalens AIK              37:08    2 1:08:11    2   1:45:19 

      Henry Norén            Arvidsjaurs OK             Felst.      1:23:05    3           
      Per-Erik Humla         Haparanda OK                43:19    3  Felst.                
      Bengt Johansson        Övertorneå IF              Felst.       Felst.                
      Jan Wickbom            I 19 IF                     53:40    4                        
      Gunnar Andersson       OK Vargen                   56:44    5                        



H70  (14)                                     

    1 Nore Westin            Vittjärvs IK                22:00    1   49:29    2   1:11:29 
    2 John Berglund          Alfta-Ösa OK                27:06    2   51:03    3   1:18:09 
    3 Gerhard Brandsegg      IL Kampen                   31:50    5   47:39    1   1:19:29 
    4 Veikko Horsma          Malmbergets AIF             28:06    3   58:41    5   1:26:47 
    5 Martin Johansson       OK Vargen                   28:06    3   59:46    6   1:27:52 
    6 Ingemar Lundström      Arvidsjaurs OK              32:45    6   56:57    4   1:29:42 
    7 Hans Bohlin            IFK Moras OK                34:47    7 1:06:52    8   1:41:39 
    8 Lars Johansson         OK Vargen                   41:45   10 1:04:13    7   1:45:58 
    9 Arne Blombäck          OK Renen                    40:10    9 1:12:17   10   1:52:27 
   10 Roland Lundqvist       Timrå SOK                   42:30   11 1:14:04   11   1:56:34 
   11 Karl-Erik Sjöberg      Älvsby IF OK                39:36    8 1:21:46   12   2:01:22 
   12 Leo Mörtberg           OK Renen                    42:36   12 1:38:16   14   2:20:52 

      Folke Eriksson         Vittjärvs IK               Felst.      1:28:40   13           
      Gunnar Johansson       Bergnäsets AIK             Felst.      1:09:20    9           



H65  (15)                                     

    1 Göran Berg             Sundsvalls OK               22:24    1   42:56    2   1:05:20 
    2 Rolf Jakobsson         Alfta-Ösa OK                25:07    2   41:55    1   1:07:02 
    3 Birger Lundberg        Arvidsjaurs OK              27:38    4   50:54    5   1:18:32 
    4 Karl-Gunnar Backlund   Ockelbo OK                  28:50    5   50:06    4   1:18:56 
    5 Lennart Bodin          OK Alferna                  25:52    3   56:30    8   1:22:22 
    6 Tage Fors              Bergens IF                  33:57    8   48:40    3   1:22:37 
    7 Gunnar Bengtsson       Midälva OK                  41:31   13   51:18    6   1:32:49 
    8 Karl-Erik Nyström      Seskarö IF                  34:38   10   59:40    9   1:34:18 
    9 Johnny Brandt          Hällefors OK                31:09    6 1:03:49   10   1:34:58 
   10 Henken Eriksson        Vittjärvs IK                36:21   11 1:14:37   11   1:50:58 
   11 Lennart Sjöhed         OK Renen                    58:18   15   53:14    7   1:51:32 
   12 Reine Borgström        Skogsluffarnas OK           34:15    9 1:36:47   12   2:11:02 

      Sune Klippmark         Haparanda OK                41:14   12  Felst.                
      Gösta Klippmark        Haparanda OK                32:14    7  Felst.                
      Ivar Keinström         Niilivaara IS               46:48   14                        



H60  (20)                                     

    1 Signar Eriksson        Stöcksjö IS                 19:49    1   37:04    1     56:53 
    2 Bo Johansson           IK Örnen                    21:30    3   39:53    2   1:01:23 
    3 Matts Engvall          Bodens BK                   23:53    6   40:40    3   1:04:33 
    4 Ivar Helgesen          Sörreisa OL                 22:13    4   44:42    6   1:06:55 
    5 Roland Alsén           OK Roxen                    27:34   15   41:36    4   1:09:10 
    6 Åke Höglund            Midälva OK                  23:36    5   46:56    9   1:10:32 
    7 Sven-Erik Carlsson     Alfta-Ösa OK                26:20   11   44:38    5   1:10:58 
    8 Hans Holgersson        OK Måsen                    23:59    7   47:13   10   1:11:12 
    9 Sverker Tirén          SoIK Hellas                 29:35   16   44:50    7   1:14:25 
   10 Eje Andersson          OK Renen                    26:16   10   48:10   11   1:14:26 
   11 Kjell Mörtberg         OK Renen                    24:56    9   55:23   14   1:20:19 
   12 Staffan Stålberg       Ockelbo OK                  33:36   18   46:49    8   1:20:25 
   13 Olle Dahlhägg          Övertorneå IF               27:03   14   54:27   12   1:21:30 
   14 Leif Carlsson          Skarpnäcks OL               26:58   13   55:29   15   1:22:27 
   15 Clas-Göran Lund        Bodens BK                   29:54   17   55:20   13   1:25:14 
   16 Torbjörn Tirén         SoIK Hellas                 24:31    8 1:12:23   18   1:36:54 
   17 Åke Saloniemi          Övertorneå IF               26:57   12 1:11:31   17   1:38:28 

      Ingemar Sandström      Seskarö IF                 Felst.      1:08:29   16           
      Key Lindell            OK Södertörn                42:46   19                        
      Magnus Säveros         Niilivaara IS               19:54    2                        



H55  (14)                                     

    1 Rolf Emlén             Vittjärvs IK                27:00    1   41:04    1   1:08:04 
    2 Hans Ylipää            Seskarö IF                  32:55    6   48:22    2   1:21:17 
    3 Kjell Sandström        Bodens BK                   30:18    3   52:42    5   1:23:00 
    4 Berndt Stenberg        IFK Umeå                    31:02    5   52:16    4   1:23:18 
    5 Roland Jansson         Älvsby IF OK                33:57    7   52:56    6   1:26:53 
    6 Jan Lindelöf           Seskarö IF                  28:24    2 1:01:03   10   1:29:27 
    7 Torbjörn Lundberg      Piteå IF                    30:50    4   59:43    8   1:30:33 
    8 Gert Nilsson           Lunds OK                    36:28    9   58:38    7   1:35:06 
    9 Robert Svartholm       Gammelstads IF              34:39    8 1:00:55    9   1:35:34 
   10 Per Lindskog           Gotlands Bro OK             41:42   10 1:08:53   11   1:50:35 

      Stig Johansson         Falköpings AIK OK          Felst.        51:11    3           
      Bror Alatalo           Haparanda OK               Felst.       Felst.                
      Sven-Erik Fjällborg    IFK Kiruna                 Felst.      1:28:34   12           
      Bård Jörgensen         BUL-Tromsö                  43:15   11  Felst.                



H50  (12)                                     

    1 Lars Vikström          OK Renen                    25:47    1   46:38    3   1:12:25 
    2 Svante Larsson         OK Vargen                   27:25    2   46:27    2   1:13:52 
    3 Martin Råman           Kvarnsvedens GOIF OK        31:32    3   47:33    4   1:19:05 
    4 Tore Eriksson          Arvidsjaurs OK              34:10    6   57:51    6   1:32:01 
    5 Urban Engström         Vittjärvs IK                33:45    4   59:33    7   1:33:18 
    6 Karl-Erik Lindbäck     Älvsby IF OK                33:46    5 1:03:28    8   1:37:14 
    7 Karl-Erik Vähäjärvi    Haparanda OK                44:10    7 1:16:07    9   2:00:17 
    8 Ove Ericsson           Nyköpings OK                45:12    8 1:26:25   10   2:11:37 

      Geir-Hugo Nilssen      Bardu I.L.                 Felst.        49:16    5           
      Lars Olofsson          Rehns BK                                 38:59    1           
      Jan Kinsten            Kvarnsvedens GOIF OK       Felst.                             
      Lars Blomberg          Gammelstads IF            1:05:00    9                        



H45  (16)                                     

    1 Jan Lindell            Långhundra IF               31:29    2   52:01    1   1:23:30 
    2 Fredrik Salén          OK Renen                    30:53    1   56:48    3   1:27:41 
    3 Sture Norén            Älvsby IF OK                36:12    6   56:28    2   1:32:40 
    4 Anders Abrahamsson     Gammelstads IF              35:11    5 1:01:09    4   1:36:20 
    5 Richard Holmgren       Bergnäsets AIK              31:54    3 1:05:36    7   1:37:30 
    6 Henry Barsk            Övertorneå IF               34:02    4 1:06:41    8   1:40:43 
    7 Torbjörn Johansson     OK Södertörn                38:03    7 1:02:43    6   1:40:46 
    8 Håkan Rosen            OK Renen                    39:50    8 1:01:30    5   1:41:20 
    9 Björn Lundsten         Vittjärvs IK                46:07   11 1:07:38    9   1:53:45 
   10 Christer Carlsson      Sävedalens AIK              43:24   10 1:17:25   10   2:00:49 
   11 Håkan Tholerud         Övertorneå IF               40:20    9 1:28:41   11   2:09:01 
   12 Kalle Westborg         Vittjärvs IK                53:43   12 1:33:20   13   2:27:03 
   13 Rolf Nilsson           Tullinge SK               1:11:07   15 1:29:26   12   2:40:33 

      Tore Jakobsson         Vattenfalls IF Luleå       Felst.       Felst.                
      Bengt Nordebo          Älvsby IF OK                57:34   13  fullf.                
      Lars Olof Nordberg     Tierps SOK                1:01:41   14 j start                



H40  (23)                                     

    1 Tobias Svensson        OK Österåker                28:07    1   50:10    2   1:18:17 
    2 Dan Norin              Gävle OK                    29:43    4   48:47    1   1:18:30 
    3 Frans Wickbom          I 19 IF                     29:40    3   50:36    4   1:20:16 
    4 Per Ögren              Bergnäsets AIK              32:15    6   50:10    2   1:22:25 
    5 Jonny I Hansen         BUL-Tromsö                  30:24    5   52:14    5   1:22:38 
    6 Hans Eidnes            Harstad OL                  29:04    2   56:52    7   1:25:56 
    7 Mats Andersson         Vittjärvs IK                34:14    7   54:38    6   1:28:52 
    8 Kent Tuoremaa          Vittjärvs IK                35:00    8 1:02:27    8   1:37:27 
    9 Jan Christoffersson    OK Renen                    35:49    9 1:11:25   11   1:47:14 
   10 Jyrki Pessa            Haparanda OK                45:03   16 1:07:01    9   1:52:04 
   11 Jan Lindström          Seskarö IF                  43:50   15 1:09:59   10   1:53:49 
   12 Krister Rosendahl      OK Renen                    41:37   13 1:12:15   13   1:53:52 
   13 Johan Sköld            OK Roslagen                 47:08   19 1:11:28   12   1:58:36 
   14 Johan Piribauer        Arvidsjaurs OK              45:28   17 1:17:41   15   2:03:09 
   15 Mikael Kivijärvi       OK Renen                    41:43   14 1:23:56   17   2:05:39 
   16 Ahti Aasa              Övertorneå IF               40:21   11 1:27:40   18   2:08:01 
   17 Roger Westin           Seskarö IF                  47:19   20 1:21:13   16   2:08:32 
   18 Carl-Erik Sjöberg      Forsa OK                    45:38   18 1:27:59   20   2:13:37 
   19 Kjell Henriksson       Seskarö IF                  52:37   21 1:27:50   19   2:20:27 

      Kari Pessa             Haparanda OK               Felst.      1:16:35   14           
      Leif Eriksson          Piteå IF                    40:36   12                        
      Kjell Andersson        Piteå IF                  1:00:57   22                        
      Mats Drugge            Vittjärvs IK                37:07   10                        



H35  (1)                                      

    1 Håkan Palm             FK Boken                    42:40    1 1:11:35    1   1:54:15 



H21  (61)                                     

    1 Peter Öberg            OK Hällen                   30:51    3 1:09:35    1   1:40:26 
    2 Mats Röjgård           OK Kolmården                30:32    2 1:13:16    2   1:43:48 
    3 Thomas Carlsson        Rehns BK                    29:51    1 1:22:18    8   1:52:09 
    4 Lukas Peterson         IFK Umeå                    37:41   28 1:16:14    3   1:53:55 
    5 Gjermund Urset         BUL-Tromsö                  33:56    8 1:20:46    6   1:54:42 
    6 Mattias Johansson      IFK Lidingös Skid o OK      34:35   12 1:20:58    7   1:55:33 
    7 Magnus Palm            Göteborg-Majorna OK         31:59    4 1:23:36   11   1:55:35 
    8 Mikael Lindmark        Svappavaara AIF             33:58    9 1:22:53    9   1:56:51 
    9 Ivan Forsgren          OK Tisaren                  33:30    6 1:25:09   12   1:58:39 
   10 Jan Johansson          IFK Umeå                    40:52   37 1:20:09    5   2:01:01 
   11 Olle Winroth           FK Friskus Varberg          32:06    5 1:29:01   18   2:01:07 
   12 Lars Lundqvist         Seskarö IF                  35:15   13 1:25:58   13   2:01:13 
   13 Tomas Johansson        IFK Umeå                    34:13   11 1:28:46   17   2:02:59 
   14 Jesper Håkansson       FK Göingarna                36:25   19 1:27:01   14   2:03:26 
   15 Jonas Kjäll            FK Friskus Varberg          35:53   18 1:27:39   16   2:03:32 
   16 Stefan Sjölund         Skogslöparna                33:41    7 1:30:19   20   2:04:00 
   17 Martin Larbo           IFK Lidingös Skid o OK      37:47   30 1:27:05   15   2:04:52 
   18 Patrik Svedberg        IFK Umeå                    35:20   14 1:29:55   19   2:05:15 
   19 Linus Lauri            OK Tisaren                  42:53   41 1:23:21   10   2:06:14 
   20 Anders Bennitz         OK Renen                    34:07   10 1:32:45   23   2:06:52 
   21 Joakim Antonsson       OK Löftan                   35:34   17 1:33:18   26   2:08:52 
   22 Melker Pettersson      OK Renen                    37:59   32 1:31:05   21   2:09:04 
   23 Tobias Thorsson        IK Trenne Ullared           37:29   27 1:32:41   22   2:10:10 
   24 Fredrik Persson        OK Hammaren                 36:40   22 1:33:36   28   2:10:16 
   25 Sven Lundbäck          Stora Tuna OK               38:41   34 1:32:56   24   2:11:37 
   26 Petter Jönsson         Järla IF OK                 36:47   24 1:35:31   30   2:12:18 
   27 Ola Olsson             OK Kolmården                39:27   35 1:33:06   25   2:12:33 
   28 Rolf Söderholm         Seskarö IF                  36:42   23 1:38:18   32   2:15:00 
   29 Simon Waller           OK Vargen                   42:28   39 1:33:28   27   2:15:56 
   30 Niklas Aldin           Stora Tuna OK               37:24   26 1:38:48   33   2:16:12 
   31 Mats Westin            I 19 IF                     35:28   16 1:42:18   36   2:17:46 
   32 David Kabath           SK Zabovresky Brno          44:24   44 1:34:16   29   2:18:40 
   33 Johan Klippmark        Haparanda OK                41:26   38 1:38:06   31   2:19:32 
   34 Magnus Sterner         Strängnäs-Malmby OL         37:51   31 1:41:49   34   2:19:40 
   35 Niclas Sjögren         Jönköpings OK               39:27   35 1:46:53   38   2:26:20 
   36 Martin Stehlik         SK Zabovresky Brno          44:31   47 1:42:10   35   2:26:41 
   37 Jonas Byström          Stora Tuna OK               38:31   33 1:52:09   41   2:30:40 
   38 Mats Erik Malmberg     Vimmerby OK                 44:24   44 1:49:07   39   2:33:31 
   39 Jan Kopacek            SK OOB Chrast               44:46   48 1:51:06   40   2:35:52 
   40 Björn Johannesson      OK Löftan                   51:38   55 1:44:58   37   2:36:36 
   41 Tomas Öberg            I 19 IF                     45:28   50 1:55:42   42   2:41:10 
   42 Joel Ahlqvist          Skarpnäcks OL               42:30   40 1:59:37   45   2:42:07 
   43 Tomas Håkansson        Södertälje-Nykvarn OF       50:01   54 1:56:34   43   2:46:35 
   44 Mattias Berggrund      Hammarby IF OF              48:57   53 1:58:21   44   2:47:18 
   45 Stefan Hertil          OK Denseln                  51:47   56 2:29:04   46   3:20:51 

      Niclas Eriksson        Falköpings AIK OK          Felst.       Felst.                
      Fredrik Rosén          Jönköpings OK               36:34   21  Felst.                
      Stefan Eriksson        OK Hällen                   43:02   42  Felst.                
      Håkan Gunnarsson       OK Orion                  1:13:27   57  Felst.                
      Daniel Nordebo         Älvsby IF OK                44:24   44  Felst.                
      Rickard Lindkvist      OK Denseln                  37:46   29  Felst.                
      Emil Lauri             IFK Lidingös Skid o OK     Felst.      1:18:49    4           
      Mattias Balck          IFK Lidingös Skid o OK      37:22   25                        
      Johan Rydberg          KFUM Örebro OK              43:06   43                        
      Simon Jacobsson        Långhundra IF               46:58   51                        
      Claes Turesson         OK Renen                    45:11   49 j start                
      Esbjörn Nyström        Seskarö IF                 Felst.                             
      Lars Olofsson          Rehns BK                    36:26   20                        
      Klas Nilsson           OL Norska                ej start       Felst.                
      Jiri Jansa             IFK Umeå                    35:27   15                        
      Magnus Blomberg        Gammelstads IF              48:16   52                        



H18  (4)                                      

    1 Öyvind B. Helgesen     Sörreisa OL                 38:25    1 1:05:05    1   1:43:30 
    2 Ivar Svartholm         Gammelstads IF              40:44    2 1:13:56    2   1:54:40 
    3 Emil Johansson         Gammelstads IF              44:48    3 1:23:47    3   2:08:35 

      Sune Nordberg          Tierps SOK                  56:08    4  Felst.                



H16  (10)                                     

    1 Gustav Karlsson        Katrineholms OK             34:46    1   54:42    2   1:29:28 
    2 Tage Nordberg          Tierps SOK                  36:07    2   54:18    1   1:30:25 
    3 Nicklas Henriksson     Gammelstads IF              36:34    3   59:31    3   1:36:05 
    4 Fredrik Pajala         OK Renen                    37:05    4 1:00:08    4   1:37:13 
    5 Viktor Brännmark       Älvsby IF OK                52:41    8 1:01:43    5   1:54:24 
    6 Carl Holmgren          Vittjärvs IK                47:23    6 1:07:42    6   1:55:05 
    7 Johan Dahlberg         IFK Kiruna                  40:52    5 1:15:03    7   1:55:55 
    8 Emil Bergström         OK Vargen                   59:15    9 1:23:09    8   2:22:24 

      Samuel Aasa            Övertorneå IF               59:25   10  Felst.                
      Björn Tomas Minde      Gammelstads IF              49:47    7                        



H14  (11)                                     

    1 Ulrik Nordberg         Tierps SOK                  34:55    1   41:51    2   1:16:46 
    2 Gunnar Holmgren        Bergnäsets AIK              44:41    4   38:56    1   1:23:37 
    3 Joar Svartholm         Gammelstads IF              38:02    2   45:57    7   1:23:59 
    4 Jonas Larson           Bergnäsets AIK              39:34    3   44:46    5   1:24:20 
    5 Axel Christoffersson   OK Renen                    46:49    6   44:24    4   1:31:13 
    6 Filip Salén            OK Renen                    51:08    8   42:18    3   1:33:26 
    7 Viktor von Heijne      Bergnäsets AIK              48:53    7   45:17    6   1:34:10 
    8 Fredrik Ögren          Bergnäsets AIK              45:04    5   50:15    8   1:35:19 
    9 Espen Hansen           BUL-Tromsö                  53:39    9 1:19:12    9   2:12:51 
   10 Victor Henriksson      Seskarö IF                1:15:59   10 1:30:13   10   2:46:12 

      Tor Vredin             IFK Umeå                   Felst.      j start                



H12  (6)                                      

    1 Hugo Lindell           Långhundra IF               27:39    1   36:36    1   1:04:15 
    2 David Pessa            Haparanda OK                29:44    2   43:35    3   1:13:19 
    3 Robin Pedersen         Göteborg-Majorna OK         41:34    3   49:00    4   1:30:34 
    4 Erik Ögren             Bergnäsets AIK              44:26    4   52:55    5   1:37:21 
    5 Yngve B. Helgesen      Sörreisa OL               1:02:11    6   40:25    2   1:42:36 

      Björn Vredin           IFK Umeå                    58:00    5                        



H10  (6)                                      

    1 Jakob Pessa            Haparanda OK                34:38    4   26:22    1   1:01:00 
    2 Rasmus Wickbom         Vittjärvs IK                33:51    3   31:04    3   1:04:55 
    3 Nils Henriksson        Seskarö IF                  31:53    1   34:51    4   1:06:44 
    4 Robin Salén            OK Renen                    38:34    6   28:53    2   1:07:27 
    5 Arvid Holmgren         Vittjärvs IK                32:49    2   36:44    5   1:09:33 
    6 Simon Andersson        Vittjärvs IK                36:00    5 1:09:32    6   1:45:32 



D70  (4)                                      

    1 Ingrid Wickbom         Vittjärvs IK                56:17    2 1:08:28    1   2:04:45 
    2 Anne-Marie Carlsson    Sävedalens AIK              54:02    1 1:12:17    3   2:06:19 
    3 Eva Hurme              Rånäs OK                    58:56    3 1:10:58    2   2:09:54 

      Ellinor Nordmo         Mellembygd O-lag           Felst.      1:15:34    4           



D65  (4)                                      

    1 Laila Myrlund          Piteå IF                    27:13    2   49:06    1   1:16:19 
    2 Ann Persson            Piteå IF                    25:13    1   57:07    3   1:22:20 
    3 Solveig Pettersson     OK Österåker                31:08    3   52:39    2   1:23:47 
    4 Agnes Brandsegg        IL Kampen                   37:49    4 1:02:13    4   1:40:02 



D60  (5)                                      

    1 Britt-Marie Johansson  Stöcksjö IS                 28:12    1   51:43    1   1:19:55 
    2 Vivianne Holgersson    OK Måsen                    31:33    2   57:54    2   1:29:27 
    3 Eva Alsin              IK Ymer                     34:12    4 1:10:22    3   1:44:34 
    4 Maj Bodin              OK Alferna                  40:38    5 1:26:09    4   2:06:47 

      Rose-Marie Johansson   FK Friskus Varberg          32:39    3                        



D55  (7)                                      

    1 Lena Stenberg          IFK Umeå                    34:31    4   53:26    1   1:27:57 
    2 Ingrid Wiklander-Nyl.  Sundsvalls OK               32:32    2 1:00:12    3   1:32:44 
    3 Irene Danielsson       Piteå IF                    30:58    1 1:03:07    4   1:34:05 
    4 Marianne Lagerlund     SoIK Hellas                 35:30    5   59:31    2   1:35:01 
    5 Daina Dagis            OK Renen                    33:00    3 1:16:32    5   1:49:32 
    6 Birgitta Moberg        OK Renen                    42:21    7 1:33:55    6   2:16:16 
    7 Marlene Vestin         Älvsby IF OK                40:02    6 2:01:41    7   2:41:43 



D50  (10)                                     

    1 Linnea Carlsson        Skarpnäcks OL               31:21    2   44:03    1   1:15:24 
    2 Eli B. Helgesen        Sörreisa OL                 27:22    1   51:21    3   1:18:43 
    3 Elise Johansson        Falköpings AIK OK           35:48    6   47:45    2   1:23:33 
    4 Inger Wennberg         OK Renen                    35:03    4   51:31    4   1:26:34 
    5 Ann Jansson            Älvsby IF OK                34:59    3   59:15    5   1:34:14 
    6 Halldis Valestrand     BUL-Tromsö                  35:15    5 1:01:07    6   1:36:22 
    7 Harrieth Engström      Vittjärvs IK                37:28    7 1:06:21    7   1:43:49 
    8 Ulla Waller            OK Vargen                 1:01:07   10 1:38:34    8   2:39:41 

      Ann-Sofi Lindskog      Gotlands Bro OK             53:41    9                        
      Karin Nilsson          Lunds OK                    38:45    8                        



D45  (11)                                     

    1 Maria Bratt            Tullinge SK                 27:42    1   42:54    2   1:10:36 
    2 Anna Widström          Kvarnsvedens GOIF OK        28:58    3   42:30    1   1:11:28 
    3 Ulla Johansson         Haparanda OK                29:42    4   48:52    5   1:18:34 
    4 Barbro Karlsson        Katrineholms OK             30:45    5   48:16    4   1:19:01 
    4 Birgitta Mörtberg-Paja OK Renen                    32:33    7   46:28    3   1:19:01 
    6 Mariana Jussila        Haparanda OK                28:44    2   50:31    6   1:19:15 
    7 Silke Klick            IK Stern                    32:24    6   52:37    7   1:25:01 
    8 Lena Lundsten          Vittjärvs IK                34:55    8   54:52    8   1:29:47 
    9 Gunilla Salén          OK Renen                    45:10    9 1:08:55   10   1:54:05 
   10 Inger Westborg         Vittjärvs IK              1:03:28   10 1:03:02    9   2:06:30 

      Gry Holmgren           Bergnäsets AIK             Felst.                             



D40  (12)                                     

    1 Carin Emlén            Vittjärvs IK                27:56    1   38:56    1   1:06:52 
    2 Ann Enman              Gammelstads IF              32:09    2   42:51    2   1:15:00 
    3 Monica Rosen           OK Renen                    32:20    3   49:17    3   1:21:37 
    4 Karin Nordberg         Tierps SOK                  42:27    6   57:09    4   1:39:36 
    5 Anneli Wickbom         Vittjärvs IK                40:00    4 1:02:51    5   1:42:51 
    6 Birgitta Lindell       Långhundra IF               49:01    8 1:02:58    6   1:51:59 
    7 Birgit Lundkvist       OK Vargen                   49:28    9 1:14:12    7   2:03:40 

      Maud Rombe             Arvidsjaurs OK              41:52    5  Felst.                
      Eva Leffler            OK Renen                    50:56   10  Felst.                
      Susanne Maibach        OL Norska                 1:06:03   11  Felst.                
      Maria Vredin           IFK Umeå                   Felst.      j start                
      Mona Brännmark         Älvsby IF OK                44:07    7                        



D35  (4)                                      

    1 Heidi Nordmo           Mellembygd O-lag            27:02    1   52:49    1   1:19:51 
    2 Viktoria Öberg         Piteå IF                    37:32    3 1:32:44    2   2:10:16 
    3 Susanne Andersson      Vittjärvs IK                57:34    4 1:34:45    3   2:32:19 

      Maria Norin            Gävle OK                    33:17    2                        



D21  (32)                                     

    1 Ida Wikström Holmgren  IFK Lidingös Skid o OK      30:37    1   56:19    1   1:26:56 
    2 Sofie Johansson        OK Linné                    35:09    2   58:07    2   1:33:16 
    3 Johanna Gunnarsson     OK Hällen                   38:00    5 1:00:38    3   1:38:38 
    4 Erica Johansson        Östersunds OK               40:15   13 1:06:40    4   1:46:55 
    5 Maria Andersson        Järla IF OK                 38:57    7 1:12:40    7   1:51:37 
    6 Emma Isaksson          Skogslöparna                47:03   24 1:08:35    5   1:55:38 
    7 Kristina Nordebo       Älvsby IF OK                44:44   20 1:12:16    6   1:57:00 
    8 Malin Nilsson          IFK Lidingös Skid o OK      42:42   16 1:15:39    8   1:58:21 
    9 Jenny Sander           Leksands OK                 42:56   17 1:15:48    9   1:58:44 
   10 Elisabet Larsson       Göteborg-Majorna OK         39:53   10 1:19:49   10   1:59:42 
   11 Anne Urset             BUL-Tromsö                  39:57   11 1:20:22   12   2:00:19 
   12 Siri Eidnes            Harstad OL                  38:57    7 1:24:16   13   2:03:13 
   13 Charlotte Lindkvist    OK Denseln                  39:22    9 1:29:25   16   2:08:47 
   14 Susanne Lüscher        Göteborg-Majorna OK         44:21   19 1:26:39   14   2:11:00 
   15 Linda Lövhammer        Strängnäs-Malmby OL         45:41   23 1:27:15   15   2:12:56 
   16 Kajsa Dahlberg         Järla IF OK                 45:20   22 1:34:49   20   2:20:09 
   17 Sofia Thorsson         IFK Lidingös Skid o OK      50:16   25 1:30:14   17   2:20:30 
   18 Petra Tvaruzkova       SK Zabovresky Brno          51:07   26 1:36:49   21   2:27:56 
   19 Susanne Andersson      Piteå IF                    55:03   28 1:49:23   22   2:44:26 
   20 Maria Thelin           Jönköpings OK             1:20:15   29 2:03:22   23   3:23:37 

      Martina Arkåsen        Falköpings AIK OK           51:43   27  Felst.                
      Susanne Rutqvist       IFK Umeå                    38:01    6  Felst.                
      Fanny Deckner          Skarpnäcks OL               37:53    4  Felst.                
      Josefin Persson        Tullinge SK                 41:53   15  Felst.                
      Anna Holmgren          Vittjärvs IK                44:46   21  Felst.                
      Karin Öhman            IFK Kiruna                 Felst.      1:32:38   18           
      Magdalena Danielsson   IFK Lidingös Skid o OK      37:25    3                        
      Andrea Westerdahl      Linköpings OK               43:02   18                        
      Frida Feil             Skellefteå OK               40:59   14                        
      Cecilia Rydberg        Umeå OK                     40:04   12                        
      Ingvild B. Helgesen    Sörreisa OL                            1:34:25   19           
      Lotta Lewis-Jonsson    OK Tyr                                 1:20:07   11           



D18  (7)                                      

    1 Emma Carlsson          Skarpnäcks OL               37:50    1   50:24    1   1:28:14 
    2 Josefin Sipola         Vittjärvs IK                41:45    3   52:46    2   1:34:31 
    3 Thérese Eriksson       Arvidsjaurs OK              50:17    5 1:00:04    3   1:50:21 
    4 Johanna Tholerud       Övertorneå IF               41:40    2 1:19:53    5   2:01:33 
    5 Elin Saloniemi         Övertorneå IF               52:36    6 1:14:08    4   2:06:44 

      Ylva Abrahamsson       Gammelstads IF              43:05    4  Felst.                
      Camilla Fryksell       Övertorneå IF               56:33    7  Felst.                



D16  (4)                                      

    1 Sara Lundsten          Vittjärvs IK                37:18    1   56:19    2   1:33:37 
    2 Maria Moberg           OK Renen                    50:40    3 1:03:44    3   1:54:24 
    3 Hanna Kivijärvi        OK Renen                    45:35    2 1:09:21    4   1:54:56 

      Evelina Christoffersso OK Renen                   Felst.        54:33    1           



D14  (12)                                     

    1 Linnea Sundström       OK Renen                    29:20    1   41:47    2   1:11:07 
    2 Evelina Wickbom        Vittjärvs IK                35:21    2   43:03    3   1:18:24 
    3 Josefine E Tuoremaa    Vittjärvs IK                41:17    5   39:27    1   1:20:44 
    4 Amanda Holmgren        Vittjärvs IK                38:18    3   45:21    4   1:23:39 
    5 Julia Sipola           Vittjärvs IK                42:20    7   46:29    5   1:28:49 
    6 Andrea Wickbom         Vittjärvs IK                47:16    8   49:07    6   1:36:23 
    7 Lisa Hüls              Frölunda OL                 41:36    6   55:44   10   1:37:20 
    8 Moa Rosen              OK Renen                    39:38    4 1:02:35   11   1:42:13 
    9 Ida Norén              Älvsby IF OK                48:12    9   55:05    9   1:43:17 
   10 Helena Lundkvist       OK Vargen                   56:34   10   54:11    8   1:50:45 
   11 Agnes Leffler-Rosendah OK Renen                  1:09:03   11   52:19    7   2:01:22 
   12 Rebecca Tholerud       Övertorneå IF             1:10:51   12 1:03:09   12   2:14:00 



D12  (12)                                     

    1 Karin Karlsson         Katrineholms OK             40:52    4   32:08    1   1:13:00 
    2 Sigrid Holmgren        Bergnäsets AIK              35:30    2   44:10    2   1:19:40 
    3 Hanna Öberg            Piteå IF                    36:20    3   49:48    8   1:26:08 
    4 Boel Sundberg          OK Södertörn                41:29    5   48:38    7   1:30:07 
    5 Fanny Andersson        Vittjärvs IK                45:58    7   44:36    3   1:30:34 
    6 Elin Brännmark         Älvsby IF OK                33:43    1   58:52   10   1:32:35 
    7 Hanna Larsson          Bergnäsets AIK              46:48    8   47:53    6   1:34:41 
    8 Linnéa Emlén           Vittjärvs IK                53:54   10   44:42    4   1:38:36 
    9 Linnéa Nordberg        Tierps SOK                  45:10    6   53:34    9   1:38:44 
   10 Ida Nordlund           Piteå IF                  1:03:05   12   46:25    5   1:49:30 
   11 Stina von Heijne       Bergnäsets AIK              54:35   11 1:12:59   11   2:07:34 

      Isabel Salén           OK Renen                    49:45    9  Felst.                



D10  (6)                                      

    1 Josefine Andersson     Vittjärvs IK                41:29    2   39:20    1   1:20:49 
    2 Aina Hüls              Frölunda OL                 46:19    5   43:40    2   1:29:59 
    3 Elin Nordlund          Piteå IF                    45:02    4   52:44    3   1:37:46 
    4 Signe Leffler-Rosendah OK Renen                    44:26    3   57:37    4   1:42:03 

      Johanna Lundkvist      OK Vargen                  Felst.      1:01:36    5           
      Freja Vredin           IFK Umeå                    38:32    1 j start                



U2  (1)                                       

      Rebecca Fahlgren       Vittjärvs IK                35:33    1                        



U1  (4)                                       

    1 Albin Emlén            Vittjärvs IK                31:39    2   19:30    1     51:09 
    2 Carolina Westin        Vittjärvs IK                29:59    1   23:31    3     53:30 
    3 Harald Larsson         Bergnäsets AIK              37:02    3   23:26    2   1:00:28 

      Rebecca Fahlgren       Vittjärvs IK                             27:02    4           



INSKOLNING  (16)                              

   ut Elvira Öberg           Piteå IF                    32:15   ut   25:15   ut           
   ut Julia Bergdahl         Sävedalens AIK            1:00:48   ut   45:19   ut           
   ut Hanna E Tuoremaa       Vittjärvs IK                33:03   ut   35:31   ut           
   ut Kristina Tholerud      Övertorneå IF              Felst.   ut   33:49   ut           
      Sverre Lindell         Långhundra IF               27:45   ut                        
   ut Arvid Norin            Gävle OK                                 31:58   ut           
      Ludvig Von Heijne      Bergnäsets AIK            1:12:54   ut                        
      Elias Pessa            Haparanda OK                40:24   ut                        
      Adam Bratt             Tullinge SK               1:02:43   ut                        
      Elsa Christoffersson   OK Renen                    40:37   ut                        
      Anna Andersson         Piteå IF                    33:25   ut                        
      Astrid Lindmark        IFK Kiruna                               19:14    1           
      Adam Bratt             Tullinge SK                              49:11    4           
      Elsa Christoffersson   OK Renen                                 34:12    3           
      Sverre Lindell         Långhundra IF                            20:58    2           
      Ludvig Von Heijne      Bergnäsets AIK                         1:09:34    5           



Öppen 1  (8)                                  

      Brigitte Alsén         OK Roxen                  1:00:32    3                        
      Truls Lindholm         IFK Kiruna                  50:21    2                        
      Albin Lindholm         IFK Kiruna                 Felst.                             
      Arvid Norin            Gävle OK                    42:54    1                        
      David Rosen            OK Renen                               1:06:24    3           
      Brigitte Alsén         OK Roxen                               1:30:10    4           
      Albin Lindholm         IFK Kiruna                             1:03:58    2           
      Truls Lindholm         IFK Kiruna                               59:34    1           



Öppen 2  (15)                                 

      Ove Larson             Bergnäsets AIK            1:03:27    5                        
      Karin Bergdahl         Sävedalens AIK              58:52    4                        
      Åsa Erlandsson         IK Trenne Ullared           58:45    3                        
      Mona Johansson         Bergnäsets AIK            1:03:28    6                        
      Sören Jessen           Hvalsö                      42:54    1                        
      Hanne Dyrlund Jessen   Hvalsö                      42:56    2                        
      Bente Graae            Hvalsö                    1:07:49    7                        
      Bente Graae            Hvalsö                                 1:15:28    7           
      Hanne Dyrlund Jessen   Hvalsö                                   44:51    2           
      Sören Jessen           Hvalsö                                   44:48    1           
      Åsa Erlandsson         IK Trenne Ullared                        58:09    4           
      Ove Larsson            Bergnäsets AIK                         1:01:49    6           
      Mona Johansson         Bergnäsets AIK                         1:01:46    5           
      Anne Birgitte Jensen   BUL-Tromsö                              Felst.                
      Camilla Antonsson      FK Friskus Varberg                       57:49    3           



Öppen 4  (10)                                 

      Solfrid Eidnes         Harstad OL                1:07:33    2                        
      Karin Svartholm        Gammelstads IF            1:48:13    4                        
      Anne Birgitte Jenssen  BUL-Tromsö                 Felst.                             
      Tomas Tirén            SoIK Hellas                 49:22    1                        
      AnnaCarin Larsson      Gammelstads IF            1:37:34    3                        
      Karin Svartholm        Gammelstads IF                         1:18:16    3           
      Solfrid Eidnes         Harstad OL                             1:19:24    4           
      AnnaCarin Larsson      Gammelstads IF                         1:29:40    5           
      Karin Bergdahl         Sävedalens AIK                         1:11:46    2           
      Tomas Tirén            SoIK Hellas                              42:05    1           



Öppen 5  (3)                                  

      Jan Kinsten            Kvarnsvedens GOIF OK                     43:51    1           
      Ann Nordlund           Piteå IF                               1:01:37    2           
      Bo Carlsson            Katrineholms OK                        1:13:37    3           



Öppen 6  (3)                                  

      Ulf Nordlund           Piteå IF                               1:43:43    1           
      Mona Brännmark         Älvsby IF OK                           1:58:57    2           
      Erik Hjortsberg        IK Stern                               2:03:50    3           



Öppen 7  (11)                                 

      Bo Carlsson            Katrineholms OK             41:14    1                        
      Olof Pettersson        OK Österåker                52:20    4                        
      Ann Nordlund           Piteå IF                    53:29    5                        
      Ulf Nordlund           Piteå IF                    59:33    6                        
      Lena Westerlund        OK Djerf                    51:46    3                        
      Frida Palm             FK Boken                    44:22    2                        
      Frida Palm             FK Boken                                 35:55    1           
      Rose-Marie Johansson   FK Friskus Varberg                     1:04:58    5           
      Olof Pettersson        OK Österåker                             50:12    2           
      Gry Holmgren           Bergnäsets AIK                           59:13    4           
      Karin Nilsson          Lunds OK                                 53:31    3           



Öppen 8  (12)                                 

      Mats Drugge            Vittjärvs IK                           1:09:59    3           
      Erik Hjortsberg        IK Stern                  2:15:19    5                        
      Magnus Andersson       OK Sarven                 1:08:45    3                        
      Anders Pelander        OK Djerf                    52:52    2                        
      Lena Thuresson         OK Renen                    46:24    1                        
      Hans Jessen            Hvalsö                    1:10:18    4                        
      Lars Blomberg          Gammelstads IF                         1:15:19    5           
      Lena Thuresson         OK Renen                                 47:56    1           
      Esbjörn Nyström        Seskarö IF                             1:35:10    7           
      Hans Jessen            Hvalsö                                 1:12:04    4           
      Jiri Jansa             IFK Umeå                               1:00:14    2           
      Magnus Andersson       OK Sarven                              1:19:57    6           



Öppen 9  (3)                                  

      Magnus Blomberg        Gammelstads IF                         1:08:52    1           
      Anders Berglund        OK Skogshjortarna                      1:42:14    3           
      Anders Pelander        OK Djerf                               1:12:41    2