Abisko 2-dagarssö 2007-08-05 20:30
Resultat Etapp 2skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Namn                     Klubb                            Tid   Diff. 



H75  (6)                 2.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Sigge Carlson            Vittjärvs IK                   54:58    0:00 
    2 Sten Carlsson            Sävedalens AIK               1:08:11   13:13 
    3 Henry Norén              Arvidsjaurs OK               1:23:05   28:07 

      Per-Erik Humla           Haparanda OK                  Felst.         
      Bengt Johansson          Övertorneå IF                 Felst.         
      Mimer Fredriksson        Malmbergets AIF             ej start         



H70  (14)                4.1 km  0 Hm   10 K          

    1 Gerhard Brandsegg        IL Kampen                      47:39    0:00 
    2 Nore Westin              Vittjärvs IK                   49:29    1:50 
    3 John Berglund            Alfta-Ösa OK                   51:03    3:24 
    4 Ingemar Lundström        Arvidsjaurs OK                 56:57    9:18 
    5 Veikko Horsma            Malmbergets AIF                58:41   11:02 
    6 Martin Johansson         OK Vargen                      59:46   12:07 
    7 Lars Johansson           OK Vargen                    1:04:13   16:34 
    8 Hans Bohlin              IFK Moras OK                 1:06:52   19:13 
    9 Gunnar Johansson         Bergnäsets AIK               1:09:20   21:41 
   10 Arne Blombäck            OK Renen                     1:12:17   24:38 
   11 Roland Lundqvist         Timrå SOK                    1:14:04   26:25 
   12 Karl-Erik Sjöberg        Älvsby IF OK                 1:21:46   34:07 
   13 Folke Eriksson           Vittjärvs IK                 1:28:40   41:01 
   14 Leo Mörtberg             OK Renen                     1:38:16   50:37 



H65  (14)                4.1 km  0 Hm   10 K          

    1 Rolf Jakobsson           Alfta-Ösa OK                   41:55    0:00 
    2 Göran Berg               Sundsvalls OK                  42:56    1:01 
    3 Tage Fors                Bergens IF                     48:40    6:45 
    4 Karl-Gunnar Backlund     Ockelbo OK                     50:06    8:11 
    5 Birger Lundberg          Arvidsjaurs OK                 50:54    8:59 
    6 Gunnar Bengtsson         Midälva OK                     51:18    9:23 
    7 Lennart Sjöhed           OK Renen                       53:14   11:19 
    8 Lennart Bodin            OK Alferna                     56:30   14:35 
    9 Karl-Erik Nyström        Seskarö IF                     59:40   17:45 
   10 Johnny Brandt            Hällefors OK                 1:03:49   21:54 
   11 Henken Eriksson          Vittjärvs IK                 1:14:37   32:42 
   12 Reine Borgström          Skogsluffarnas OK            1:36:47   54:52 

      Sune Klippmark           Haparanda OK                  Felst.         
      Gösta Klippmark          Haparanda OK                  Felst.         



H60  (19)                4.5 km  0 Hm   11 K          

    1 Signar Eriksson          Stöcksjö IS                    37:04    0:00 
    2 Bo Johansson             IK Örnen                       39:53    2:49 
    3 Matts Engvall            Bodens BK                      40:40    3:36 
    4 Roland Alsén             OK Roxen                       41:36    4:32 
    5 Sven-Erik Carlsson       Alfta-Ösa OK                   44:38    7:34 
    6 Ivar Helgesen            Sörreisa OL                    44:42    7:38 
    7 Sverker Tirén            SoIK Hellas                    44:50    7:46 
    8 Staffan Stålberg         Ockelbo OK                     46:49    9:45 
    9 Åke Höglund              Midälva OK                     46:56    9:52 
   10 Hans Holgersson          OK Måsen                       47:13   10:09 
   11 Eje Andersson            OK Renen                       48:10   11:06 
   12 Olle Dahlhägg            Övertorneå IF                  54:27   17:23 
   13 Clas-Göran Lund          Bodens BK                      55:20   18:16 
   14 Kjell Mörtberg           OK Renen                       55:23   18:19 
   15 Leif Carlsson            Skarpnäcks OL                  55:29   18:25 
   16 Ingemar Sandström        Seskarö IF                   1:08:29   31:25 
   17 Åke Saloniemi            Övertorneå IF                1:11:31   34:27 
   18 Torbjörn Tirén           SoIK Hellas                  1:12:23   35:19 

      Sven-Arne Nilsson        OK Klemmingen               ej start         



H55  (16)                5.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Rolf Emlén               Vittjärvs IK                   41:04    0:00 
    2 Hans Ylipää              Seskarö IF                     48:22    7:18 
    3 Stig Johansson           Falköpings AIK OK              51:11   10:07 
    4 Berndt Stenberg          IFK Umeå                       52:16   11:12 
    5 Kjell Sandström          Bodens BK                      52:42   11:38 
    6 Roland Jansson           Älvsby IF OK                   52:56   11:52 
    7 Gert Nilsson             Lunds OK                       58:38   17:34 
    8 Torbjörn Lundberg        Piteå IF                       59:43   18:39 
    9 Robert Svartholm         Gammelstads IF               1:00:55   19:51 
   10 Jan Lindelöf             Seskarö IF                   1:01:03   19:59 
   11 Per Lindskog             Gotlands Bro OK              1:08:53   27:49 
   12 Sven-Erik Fjällborg      IFK Kiruna                   1:28:34   47:30 

      Bror Alatalo             Haparanda OK                  Felst.         
      Bård Jörgensen           BUL-Tromsö                    Felst.         
      Peder Wickström          Arboga OK                   ej start         
      Christer Norén           Arvidsjaurs OK              ej start         



H50  (12)                5.5 km  0 Hm   13 K          

    1 Lars Olofsson            Rehns BK                       38:59    0:00 
    2 Svante Larsson           OK Vargen                      46:27    7:28 
    3 Lars Vikström            OK Renen                       46:38    7:39 
    4 Martin Råman             Kvarnsvedens GOIF OK           47:33    8:34 
    5 Geir-Hugo Nilssen        Bardu I.L.                     49:16   10:17 
    6 Tore Eriksson            Arvidsjaurs OK                 57:51   18:52 
    7 Urban Engström           Vittjärvs IK                   59:33   20:34 
    8 Karl-Erik Lindbäck       Älvsby IF OK                 1:03:28   24:29 
    9 Karl-Erik Vähäjärvi      Haparanda OK                 1:16:07   37:08 
   10 Ove Ericsson             Nyköpings OK                 1:26:25   47:26 

      Jörgen Edin              Sidensjö IK                 ej start         
      Lennart Larsson          OK Vargen                   ej start         



H45  (18)                6.3 km  0 Hm   15 K          

    1 Jan Lindell              Långhundra IF                  52:01    0:00 
    2 Sture Norén              Älvsby IF OK                   56:28    4:27 
    3 Fredrik Salén            OK Renen                       56:48    4:47 
    4 Anders Abrahamsson       Gammelstads IF               1:01:09    9:08 
    5 Håkan Rosen              OK Renen                     1:01:30    9:29 
    6 Torbjörn Johansson       OK Södertörn                 1:02:43   10:42 
    7 Richard Holmgren         Bergnäsets AIK               1:05:36   13:35 
    8 Henry Barsk              Övertorneå IF                1:06:41   14:40 
    9 Björn Lundsten           Vittjärvs IK                 1:07:38   15:37 
   10 Christer Carlsson        Sävedalens AIK               1:17:25   25:24 
   11 Håkan Tholerud           Övertorneå IF                1:28:41   36:40 
   12 Rolf Nilsson             Tullinge SK                  1:29:26   37:25 
   13 Kalle Westborg           Vittjärvs IK                 1:33:20   41:19 

      Tore Jakobsson           Vattenfalls IF Luleå          Felst.         
      Bengt Nordebo            Älvsby IF OK                j fullf.         
      Tore Svedlund            Seskarö IF                  ej start         
      Lars Olof Nordberg       Tierps SOK                  ej start         
      Andrey Kulbachko         Petrozavodsk                ej start         



H40  (22)                6.5 km  0 Hm   13 K          

    1 Dan Norin                Gävle OK                       48:47    0:00 
    2 Per Ögren                Bergnäsets AIK                 50:10    1:23 
    2 Tobias Svensson          OK Österåker                   50:10    1:23 
    4 Frans Wickbom            I 19 IF                        50:36    1:49 
    5 Jonny I Hansen           BUL-Tromsö                     52:14    3:27 
    6 Mats Andersson           Vittjärvs IK                   54:38    5:51 
    7 Hans Eidnes              Harstad OL                     56:52    8:05 
    8 Kent Tuoremaa            Vittjärvs IK                 1:02:27   13:40 
    9 Jyrki Pessa              Haparanda OK                 1:07:01   18:14 
   10 Jan Lindström            Seskarö IF                   1:09:59   21:12 
   11 Jan Christoffersson      OK Renen                     1:11:25   22:38 
   12 Johan Sköld              OK Roslagen                  1:11:28   22:41 
   13 Krister Rosendahl        OK Renen                     1:12:15   23:28 
   14 Kari Pessa               Haparanda OK                 1:16:35   27:48 
   15 Johan Piribauer          Arvidsjaurs OK               1:17:41   28:54 
   16 Roger Westin             Seskarö IF                   1:21:13   32:26 
   17 Mikael Kivijärvi         OK Renen                     1:23:56   35:09 
   18 Ahti Aasa                Övertorneå IF                1:27:40   38:53 
   19 Kjell Henriksson         Seskarö IF                   1:27:50   39:03 
   20 Carl-Erik Sjöberg        Forsa OK                     1:27:59   39:12 

      Leif Eriksson            Piteå IF                    ej start         
      Mikael Johansson         Skattkärrs IF               ej start         



H35  (3)                 7.5 km  0 Hm   13 K          

    1 Håkan Palm               FK Boken                     1:11:35    0:00 

      Roland Natanaelsson      Köping-Kolsva OK            ej start         
      Ingemar Eriksson         Bergens IF                  ej start         



H21  (55)                12.1 km  0 Hm   20 K         

    1 Peter Öberg              OK Hällen                    1:09:35    0:00 
    2 Mats Röjgård             OK Kolmården                 1:13:16    3:41 
    3 Lukas Peterson           IFK Umeå                     1:16:14    6:39 
    4 Emil Lauri               IFK Lidingös Skid o OK       1:18:49    9:14 
    5 Jan Johansson            IFK Umeå                     1:20:09   10:34 
    6 Gjermund Urset           BUL-Tromsö                   1:20:46   11:11 
    7 Mattias Johansson        IFK Lidingös Skid o OK       1:20:58   11:23 
    8 Thomas Carlsson          Rehns BK                     1:22:18   12:43 
    9 Mikael Lindmark          Svappavaara AIF              1:22:53   13:18 
   10 Linus Lauri              OK Tisaren                   1:23:21   13:46 
   11 Magnus Palm              Göteborg-Majorna OK          1:23:36   14:01 
   12 Ivan Forsgren            OK Tisaren                   1:25:09   15:34 
   13 Lars Lundqvist           Seskarö IF                   1:25:58   16:23 
   14 Jesper Håkansson         FK Göingarna                 1:27:01   17:26 
   15 Martin Larbo             IFK Lidingös Skid o OK       1:27:05   17:30 
   16 Jonas Kjäll              FK Friskus Varberg           1:27:39   18:04 
   17 Tomas Johansson          IFK Umeå                     1:28:46   19:11 
   18 Olle Winroth             FK Friskus Varberg           1:29:01   19:26 
   19 Patrik Svedberg          IFK Umeå                     1:29:55   20:20 
   20 Stefan Sjölund           Skogslöparna                 1:30:19   20:44 
   21 Melker Pettersson        OK Renen                     1:31:05   21:30 
   22 Tobias Thorsson          IK Trenne Ullared            1:32:41   23:06 
   23 Anders Bennitz           OK Renen                     1:32:45   23:10 
   24 Sven Lundbäck            Stora Tuna OK                1:32:56   23:21 
   25 Ola Olsson               OK Kolmården                 1:33:06   23:31 
   26 Joakim Antonsson         OK Löftan                    1:33:18   23:43 
   27 Simon Waller             OK Vargen                    1:33:28   23:53 
   28 Fredrik Persson          OK Hammaren                  1:33:36   24:01 
   29 David Kabath             SK Zabovresky Brno           1:34:16   24:41 
   30 Petter Jönsson           Järla IF OK                  1:35:31   25:56 
   31 Johan Klippmark          Haparanda OK                 1:38:06   28:31 
   32 Rolf Söderholm           Seskarö IF                   1:38:18   28:43 
   33 Niklas Aldin             Stora Tuna OK                1:38:48   29:13 
   34 Magnus Sterner           Strängnäs-Malmby OL          1:41:49   32:14 
   35 Martin Stehlik           SK Zabovresky Brno           1:42:10   32:35 
   36 Mats Westin              I 19 IF                      1:42:18   32:43 
   37 Björn Johannesson        OK Löftan                    1:44:58   35:23 
   38 Niclas Sjögren           Jönköpings OK                1:46:53   37:18 
   39 Mats Erik Malmberg       Vimmerby OK                  1:49:07   39:32 
   40 Jan Kopacek              SK OOB Chrast                1:51:06   41:31 
   41 Jonas Byström            Stora Tuna OK                1:52:09   42:34 
   42 Tomas Öberg              I 19 IF                      1:55:42   46:07 
   43 Tomas Håkansson          Södertälje-Nykvarn OF        1:56:34   46:59 
   44 Mattias Berggrund        Hammarby IF OF               1:58:21   48:46 
   45 Joel Ahlqvist            Skarpnäcks OL                1:59:37   50:02 
   46 Stefan Hertil            OK Denseln                   2:29:04 1:19:29 

      Niclas Eriksson          Falköpings AIK OK             Felst.         
      Fredrik Rosén            Jönköpings OK                 Felst.         
      Stefan Eriksson          OK Hällen                     Felst.         
      Håkan Gunnarsson         OK Orion                      Felst.         
      Daniel Nordebo           Älvsby IF OK                  Felst.         
      Klas Nilsson             OL Norska                     Felst.         
      Rickard Lindkvist        OK Denseln                    Felst.         
      Claes Turesson           OK Renen                    ej start         
      Emil Edin                Sidensjö IK                 ej start         



H18  (6)                 7.6 km  0 Hm   15 K          

    1 Öyvind B. Helgesen       Sörreisa OL                  1:05:05    0:00 
    2 Ivar Svartholm           Gammelstads IF               1:13:56    8:51 
    3 Emil Johansson           Gammelstads IF               1:23:47   18:42 

      Sune Nordberg            Tierps SOK                    Felst.         
      Rickard Stenman          Gammelstads IF              ej start         
      Oleg Busygin             Petrozavodsk                ej start         



H16  (9)                 5.2 km  0 Hm   14 K          

    1 Tage Nordberg            Tierps SOK                     54:18    0:00 
    2 Gustav Karlsson          Katrineholms OK                54:42    0:24 
    3 Nicklas Henriksson       Gammelstads IF                 59:31    5:13 
    4 Fredrik Pajala           OK Renen                     1:00:08    5:50 
    5 Viktor Brännmark         Älvsby IF OK                 1:01:43    7:25 
    6 Carl Holmgren            Vittjärvs IK                 1:07:42   13:24 
    7 Johan Dahlberg           IFK Kiruna                   1:15:03   20:45 
    8 Emil Bergström           OK Vargen                    1:23:09   28:51 

      Samuel Aasa              Övertorneå IF                 Felst.         



H14  (12)                4.0 km  0 Hm   11 K          

    1 Gunnar Holmgren          Bergnäsets AIK                 38:56    0:00 
    2 Ulrik Nordberg           Tierps SOK                     41:51    2:55 
    3 Filip Salén              OK Renen                       42:18    3:22 
    4 Axel Christoffersson     OK Renen                       44:24    5:28 
    5 Jonas Larson             Bergnäsets AIK                 44:46    5:50 
    6 Viktor von Heijne        Bergnäsets AIK                 45:17    6:21 
    7 Joar Svartholm           Gammelstads IF                 45:57    7:01 
    8 Fredrik Ögren            Bergnäsets AIK                 50:15   11:19 
    9 Espen Hansen             BUL-Tromsö                   1:19:12   40:16 
   10 Victor Henriksson        Seskarö IF                   1:30:13   51:17 

      Tor Vredin               IFK Umeå                    ej start         
      Alexey Khvatov           Petrozavodsk                ej start         



H12  (6)                 3.0 km  0 Hm   9 K           

    1 Hugo Lindell             Långhundra IF                  36:36    0:00 
    2 Yngve B. Helgesen        Sörreisa OL                    40:25    3:49 
    3 David Pessa              Haparanda OK                   43:35    6:59 
    4 Robin Pedersen           Göteborg-Majorna OK            49:00   12:24 
    5 Erik Ögren               Bergnäsets AIK                 52:55   16:19 

      Björn Vredin             IFK Umeå                    ej start         



H10  (7)                 2.6 km  0 Hm   8 K           

    1 Jakob Pessa              Haparanda OK                   26:22    0:00 
    2 Robin Salén              OK Renen                       28:53    2:31 
    3 Rasmus Wickbom           Vittjärvs IK                   31:04    4:42 
    4 Nils Henriksson          Seskarö IF                     34:51    8:29 
    5 Arvid Holmgren           Vittjärvs IK                   36:44   10:22 
    6 Simon Andersson          Vittjärvs IK                 1:09:32   43:10 

      Kalle Henriksson         Gammelstads IF              ej start         



D70  (4)                 2.5 km  0 Hm   7 K           

    1 Ingrid Wickbom           Vittjärvs IK                 1:08:28    0:00 
    2 Eva Hurme                Rånäs OK                     1:10:58    2:30 
    3 Anne-Marie Carlsson      Sävedalens AIK               1:12:17    3:49 
    4 Ellinor Nordmo           Mellembygd O-lag             1:15:34    7:06 



D65  (4)                 2.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Laila Myrlund            Piteå IF                       49:06    0:00 
    2 Solveig Pettersson       OK Österåker                   52:39    3:33 
    3 Ann Persson              Piteå IF                       57:07    8:01 
    4 Agnes Brandsegg          IL Kampen                    1:02:13   13:07 



D60  (5)                 3.6 km  0 Hm   9 K           

    1 Britt-Marie Johansson    Stöcksjö IS                    51:43    0:00 
    2 Vivianne Holgersson      OK Måsen                       57:54    6:11 
    3 Eva Alsin                IK Ymer                      1:10:22   18:39 
    4 Maj Bodin                OK Alferna                   1:26:09   34:26 

      Doris Nilsson            OK Klemmingen               ej start         



D55  (7)                 3.6 km  0 Hm   9 K           

    1 Lena Stenberg            IFK Umeå                       53:26    0:00 
    2 Marianne Lagerlund       SoIK Hellas                    59:31    6:05 
    3 Ingrid Wiklander-Nyl.    Sundsvalls OK                1:00:12    6:46 
    4 Irene Danielsson         Piteå IF                     1:03:07    9:41 
    5 Daina Dagis              OK Renen                     1:16:32   23:06 
    6 Birgitta Moberg          OK Renen                     1:33:55   40:29 
    7 Marlene Vestin           Älvsby IF OK                 2:01:41 1:08:15 



D50  (9)                 3.6 km  0 Hm   9 K           

    1 Linnea Carlsson          Skarpnäcks OL                  44:03    0:00 
    2 Elise Johansson          Falköpings AIK OK              47:45    3:42 
    3 Eli B. Helgesen          Sörreisa OL                    51:21    7:18 
    4 Inger Wennberg           OK Renen                       51:31    7:28 
    5 Ann Jansson              Älvsby IF OK                   59:15   15:12 
    6 Halldis Valestrand       BUL-Tromsö                   1:01:07   17:04 
    7 Harrieth Engström        Vittjärvs IK                 1:06:21   22:18 
    8 Ulla Waller              OK Vargen                    1:38:34   54:31 

      Ann-Sofi Lindskog        Gotlands Bro OK             ej start         



D45  (10)                4.1 km  0 Hm   9 K           

    1 Anna Widström            Kvarnsvedens GOIF OK           42:30    0:00 
    2 Maria Bratt              Tullinge SK                    42:54    0:24 
    3 Birgitta Mörtberg-Pajala OK Renen                       46:28    3:58 
    4 Barbro Karlsson          Katrineholms OK                48:16    5:46 
    5 Ulla Johansson           Haparanda OK                   48:52    6:22 
    6 Mariana Jussila          Haparanda OK                   50:31    8:01 
    7 Silke Klick              IK Stern                       52:37   10:07 
    8 Lena Lundsten            Vittjärvs IK                   54:52   12:22 
    9 Inger Westborg           Vittjärvs IK                 1:03:02   20:32 
   10 Gunilla Salén            OK Renen                     1:08:55   26:25 



D40  (11)                4.3 km  0 Hm   10 K          

    1 Carin Emlén              Vittjärvs IK                   38:56    0:00 
    2 Ann Enman                Gammelstads IF                 42:51    3:55 
    3 Monica Rosen             OK Renen                       49:17   10:21 
    4 Karin Nordberg           Tierps SOK                     57:09   18:13 
    5 Anneli Wickbom           Vittjärvs IK                 1:02:51   23:55 
    6 Birgitta Lindell         Långhundra IF                1:02:58   24:02 
    7 Birgit Lundkvist         OK Vargen                    1:14:12   35:16 

      Maud Rombe               Arvidsjaurs OK                Felst.         
      Eva Leffler              OK Renen                      Felst.         
      Susanne Maibach          OL Norska                     Felst.         
      Maria Vredin             IFK Umeå                    ej start         



D35  (3)                 4.6 km  0 Hm   11 K          

    1 Heidi Nordmo             Mellembygd O-lag               52:49    0:00 
    2 Viktoria Öberg           Piteå IF                     1:32:44   39:55 
    3 Susanne Andersson        Vittjärvs IK                 1:34:45   41:56 



D21  (30)                7.6 km  0 Hm   15 K          

    1 Ida Wikström Holmgren    IFK Lidingös Skid o OK         56:19    0:00 
    2 Sofie Johansson          OK Linné                       58:07    1:48 
    3 Johanna Gunnarsson       OK Hällen                    1:00:38    4:19 
    4 Erica Johansson          Östersunds OK                1:06:40   10:21 
    5 Emma Isaksson            Skogslöparna                 1:08:35   12:16 
    6 Kristina Nordebo         Älvsby IF OK                 1:12:16   15:57 
    7 Maria Andersson          Järla IF OK                  1:12:40   16:21 
    8 Malin Nilsson            IFK Lidingös Skid o OK       1:15:39   19:20 
    9 Jenny Sander             Leksands OK                  1:15:48   19:29 
   10 Elisabet Larsson         Göteborg-Majorna OK          1:19:49   23:30 
   11 Lotta Lewis-Jonsson      OK Tyr                       1:20:07   23:48 
   12 Anne Urset               BUL-Tromsö                   1:20:22   24:03 
   13 Siri Eidnes              Harstad OL                   1:24:16   27:57 
   14 Susanne Lüscher          Göteborg-Majorna OK          1:26:39   30:20 
   15 Linda Lövhammer          Strängnäs-Malmby OL          1:27:15   30:56 
   16 Charlotte Lindkvist      OK Denseln                   1:29:25   33:06 
   17 Sofia Thorsson           IFK Lidingös Skid o OK       1:30:14   33:55 
   18 Karin Öhman              IFK Kiruna                   1:32:38   36:19 
   19 Ingvild B. Helgesen      Sörreisa OL                  1:34:25   38:06 
   20 Kajsa Dahlberg           Järla IF OK                  1:34:49   38:30 
   21 Petra Tvaruzkova         SK Zabovresky Brno           1:36:49   40:30 
   22 Susanne Andersson        Piteå IF                     1:49:23   53:04 
   23 Maria Thelin             Jönköpings OK                2:03:22 1:07:03 

      Martina Arkåsen          Falköpings AIK OK             Felst.         
      Susanne Rutqvist         IFK Umeå                      Felst.         
      Fanny Deckner            Skarpnäcks OL                 Felst.         
      Josefin Persson          Tullinge SK                   Felst.         
      Anna Holmgren            Vittjärvs IK                  Felst.         
      Andrea Westerdahl        Linköpings OK               ej start         
      Galina Ezhkova           Petrozavodsk                ej start         



D18  (7)                 5.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Emma Carlsson            Skarpnäcks OL                  50:24    0:00 
    2 Josefin Sipola           Vittjärvs IK                   52:46    2:22 
    3 Thérese Eriksson         Arvidsjaurs OK               1:00:04    9:40 
    4 Elin Saloniemi           Övertorneå IF                1:14:08   23:44 
    5 Johanna Tholerud         Övertorneå IF                1:19:53   29:29 

      Ylva Abrahamsson         Gammelstads IF                Felst.         
      Camilla Fryksell         Övertorneå IF                 Felst.         



D16  (6)                 4.1 km  0 Hm   11 K          

    1 Evelina Christoffersson  OK Renen                       54:33    0:00 
    2 Sara Lundsten            Vittjärvs IK                   56:19    1:46 
    3 Maria Moberg             OK Renen                     1:03:44    9:11 
    4 Hanna Kivijärvi          OK Renen                     1:09:21   14:48 

      Linda Norén              Arvidsjaurs OK              ej start         
      Ekaterina Zakharova      Petrozavodsk                ej start         



D14  (12)                3.7 km  0 Hm   10 K          

    1 Josefine E Tuoremaa      Vittjärvs IK                   39:27    0:00 
    2 Linnea Sundström         OK Renen                       41:47    2:20 
    3 Evelina Wickbom          Vittjärvs IK                   43:03    3:36 
    4 Amanda Holmgren          Vittjärvs IK                   45:21    5:54 
    5 Julia Sipola             Vittjärvs IK                   46:29    7:02 
    6 Andrea Wickbom           Vittjärvs IK                   49:07    9:40 
    7 Agnes Leffler-Rosendahl  OK Renen                       52:19   12:52 
    8 Helena Lundkvist         OK Vargen                      54:11   14:44 
    9 Ida Norén                Älvsby IF OK                   55:05   15:38 
   10 Lisa Hüls                Frölunda OL                    55:44   16:17 
   11 Moa Rosen                OK Renen                     1:02:35   23:08 
   12 Rebecca Tholerud         Övertorneå IF                1:03:09   23:42 



D12  (12)                3.0 km  0 Hm   9 K           

    1 Karin Karlsson           Katrineholms OK                32:08    0:00 
    2 Sigrid Holmgren          Bergnäsets AIK                 44:10   12:02 
    3 Fanny Andersson          Vittjärvs IK                   44:36   12:28 
    4 Linnéa Emlén             Vittjärvs IK                   44:42   12:34 
    5 Ida Nordlund             Piteå IF                       46:25   14:17 
    6 Hanna Larsson            Bergnäsets AIK                 47:53   15:45 
    7 Boel Sundberg            OK Södertörn                   48:38   16:30 
    8 Hanna Öberg              Piteå IF                       49:48   17:40 
    9 Linnéa Nordberg          Tierps SOK                     53:34   21:26 
   10 Elin Brännmark           Älvsby IF OK                   58:52   26:44 
   11 Stina von Heijne         Bergnäsets AIK               1:12:59   40:51 

      Isabel Salén             OK Renen                      Felst.         



D10  (6)                 2.6 km  0 Hm   8 K           

    1 Josefine Andersson       Vittjärvs IK                   39:20    0:00 
    2 Aina Hüls                Frölunda OL                    43:40    4:20 
    3 Elin Nordlund            Piteå IF                       52:44   13:24 
    4 Signe Leffler-Rosendahl  OK Renen                       57:37   18:17 
    5 Johanna Lundkvist        OK Vargen                    1:01:36   22:16 

      Freja Vredin             IFK Umeå                    ej start         



U1  (4)                  2.0 km  0 Hm   6 K           

    1 Albin Emlén              Vittjärvs IK                   19:30    0:00 
    2 Harald Larsson           Bergnäsets AIK                 23:26    3:56 
    3 Carolina Westin          Vittjärvs IK                   23:31    4:01 
    4 Rebecca Fahlgren         Vittjärvs IK                   27:02    7:32 



INSKOLNING  (10)         2.0 km  0 Hm   6 K           

   ut Elvira Öberg             Piteå IF                       25:15         
   ut Julia Bergdahl           Sävedalens AIK                 45:19         
   ut Hanna E Tuoremaa         Vittjärvs IK                   35:31         
   ut Arvid Norin              Gävle OK                       31:58         
   ut Kristina Tholerud        Övertorneå IF                  33:49         
   ut Astrid Lindmark          IFK Kiruna                     19:14         
   ut Adam Bratt               Tullinge SK                    49:11         
   ut Elsa Christoffersson     OK Renen                       34:12         
   ut Sverre Lindell           Långhundra IF                  20:58         
   ut Ludvig Von Heijne        Bergnäsets AIK               1:09:34         



Öppen 1  (4)             2.6 km  0 Hm   8 K           

    1 Truls Lindholm           IFK Kiruna                     59:34    0:00 
    2 Albin Lindholm           IFK Kiruna                   1:03:58    4:24 
    3 David Rosen              OK Renen                     1:06:24    6:50 
    4 Brigitte Alsén           OK Roxen                     1:30:10   30:36 



Öppen 2  (8)             3.3 km  0 Hm   11 K          

    1 Sören Jessen             Hvalsö                         44:48    0:00 
    2 Hanne Dyrlund Jessen     Hvalsö                         44:51    0:03 
    3 Camilla Antonsson        FK Friskus Varberg             57:49   13:01 
    4 Åsa Erlandsson           IK Trenne Ullared              58:09   13:21 
    5 Mona Johansson           Bergnäsets AIK               1:01:46   16:58 
    6 Ove Larsson              Bergnäsets AIK               1:01:49   17:01 
    7 Bente Graae              Hvalsö                       1:15:28   30:40 

      Anne Birgitte Jensen     BUL-Tromsö                    Felst.         



Öppen 4  (5)             3.7 km  0 Hm   10 K          

    1 Tomas Tirén              SoIK Hellas                    42:05    0:00 
    2 Karin Bergdahl           Sävedalens AIK               1:11:46   29:41 
    3 Karin Svartholm          Gammelstads IF               1:18:16   36:11 
    4 Solfrid Eidnes           Harstad OL                   1:19:24   37:19 
    5 AnnaCarin Larsson        Gammelstads IF               1:29:40   47:35 



Öppen 5  (3)             3.5 km  0 Hm   12 K          

    1 Jan Kinsten              Kvarnsvedens GOIF OK           43:51    0:00 
    2 Ann Nordlund             Piteå IF                     1:01:37   17:46 
    3 Bo Carlsson              Katrineholms OK              1:13:37   29:46 



Öppen 6  (3)             5.2 km  0 Hm   14 K          

    1 Ulf Nordlund             Piteå IF                     1:43:43    0:00 
    2 Mona Brännmark           Älvsby IF OK                 1:58:57   15:14 
    3 Erik Hjortsberg          IK Stern                     2:03:50   20:07 



Öppen 7  (5)             2.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Frida Palm               FK Boken                       35:55    0:00 
    2 Olof Pettersson          OK Österåker                   50:12   14:17 
    3 Karin Nilsson            Lunds OK                       53:31   17:36 
    4 Gry Holmgren             Bergnäsets AIK                 59:13   23:18 
    5 Rose-Marie Johansson     FK Friskus Varberg           1:04:58   29:03 



Öppen 8  (7)             5.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Lena Thuresson           OK Renen                       47:56    0:00 
    2 Jiri Jansa               IFK Umeå                     1:00:14   12:18 
    3 Mats Drugge              Vittjärvs IK                 1:09:59   22:03 
    4 Hans Jessen              Hvalsö                       1:12:04   24:08 
    5 Lars Blomberg            Gammelstads IF               1:15:19   27:23 
    6 Magnus Andersson         OK Sarven                    1:19:57   32:01 
    7 Esbjörn Nyström          Seskarö IF                   1:35:10   47:14 



Öppen 9  (3)             7.6 km  0 Hm   15 K          

    1 Magnus Blomberg          Gammelstads IF               1:08:52    0:00 
    2 Anders Pelander          OK Djerf                     1:12:41    3:49 
    3 Anders Berglund          OK Skogshjortarna            1:42:14   33:22