Abisko 2-dagarslö 2007-08-04 20:35
Resultat Etapp 1skapad av MT2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Namn                     Klubb                            Tid   Diff. 



H75  (8)                 2.0 km  0 Hm   10 K          

    1 Sigge Carlson            Vittjärvs IK                   35:12    0:00 
    2 Sten Carlsson            Sävedalens AIK                 37:08    1:56 
    3 Per-Erik Humla           Haparanda OK                   43:19    8:07 
    4 Jan Wickbom              I 19 IF                        53:40   18:28 
    5 Gunnar Andersson         OK Vargen                      56:44   21:32 

      Henry Norén              Arvidsjaurs OK                Felst.         
      Bengt Johansson          Övertorneå IF                 Felst.         
      Mimer Fredriksson        Malmbergets AIF             ej start         



H70  (14)                2.2 km  0 Hm   11 K          

    1 Nore Westin              Vittjärvs IK                   22:00    0:00 
    2 John Berglund            Alfta-Ösa OK                   27:06    5:06 
    3 Veikko Horsma            Malmbergets AIF                28:06    6:06 
    3 Martin Johansson         OK Vargen                      28:06    6:06 
    5 Gerhard Brandsegg        IL Kampen                      31:50    9:50 
    6 Ingemar Lundström        Arvidsjaurs OK                 32:45   10:45 
    7 Hans Bohlin              IFK Moras OK                   34:47   12:47 
    8 Karl-Erik Sjöberg        Älvsby IF OK                   39:36   17:36 
    9 Arne Blombäck            OK Renen                       40:10   18:10 
   10 Lars Johansson           OK Vargen                      41:45   19:45 
   11 Roland Lundqvist         Timrå SOK                      42:30   20:30 
   12 Leo Mörtberg             OK Renen                       42:36   20:36 

      Folke Eriksson           Vittjärvs IK                  Felst.         
      Gunnar Johansson         Bergnäsets AIK                Felst.         



H65  (15)                2.2 km  0 Hm   11 K          

    1 Göran Berg               Sundsvalls OK                  22:24    0:00 
    2 Rolf Jakobsson           Alfta-Ösa OK                   25:07    2:43 
    3 Lennart Bodin            OK Alferna                     25:52    3:28 
    4 Birger Lundberg          Arvidsjaurs OK                 27:38    5:14 
    5 Karl-Gunnar Backlund     Ockelbo OK                     28:50    6:26 
    6 Johnny Brandt            Hällefors OK                   31:09    8:45 
    7 Gösta Klippmark          Haparanda OK                   32:14    9:50 
    8 Tage Fors                Bergens IF                     33:57   11:33 
    9 Reine Borgström          Skogsluffarnas OK              34:15   11:51 
   10 Karl-Erik Nyström        Seskarö IF                     34:38   12:14 
   11 Henken Eriksson          Vittjärvs IK                   36:21   13:57 
   12 Sune Klippmark           Haparanda OK                   41:14   18:50 
   13 Gunnar Bengtsson         Midälva OK                     41:31   19:07 
   14 Ivar Keinström           Niilivaara IS                  46:48   24:24 
   15 Lennart Sjöhed           OK Renen                       58:18   35:54 



H60  (20)                2.2 km  0 Hm   11 K          

    1 Signar Eriksson          Stöcksjö IS                    19:49    0:00 
    2 Magnus Säveros           Niilivaara IS                  19:54    0:05 
    3 Bo Johansson             IK Örnen                       21:30    1:41 
    4 Ivar Helgesen            Sörreisa OL                    22:13    2:24 
    5 Åke Höglund              Midälva OK                     23:36    3:47 
    6 Matts Engvall            Bodens BK                      23:53    4:04 
    7 Hans Holgersson          OK Måsen                       23:59    4:10 
    8 Torbjörn Tirén           SoIK Hellas                    24:31    4:42 
    9 Kjell Mörtberg           OK Renen                       24:56    5:07 
   10 Eje Andersson            OK Renen                       26:16    6:27 
   11 Sven-Erik Carlsson       Alfta-Ösa OK                   26:20    6:31 
   12 Åke Saloniemi            Övertorneå IF                  26:57    7:08 
   13 Leif Carlsson            Skarpnäcks OL                  26:58    7:09 
   14 Olle Dahlhägg            Övertorneå IF                  27:03    7:14 
   15 Roland Alsén             OK Roxen                       27:34    7:45 
   16 Sverker Tirén            SoIK Hellas                    29:35    9:46 
   17 Clas-Göran Lund          Bodens BK                      29:54   10:05 
   18 Staffan Stålberg         Ockelbo OK                     33:36   13:47 
   19 Key Lindell              OK Södertörn                   42:46   22:57 

      Ingemar Sandström        Seskarö IF                    Felst.         



H55  (16)                3.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Rolf Emlén               Vittjärvs IK                   27:00    0:00 
    2 Jan Lindelöf             Seskarö IF                     28:24    1:24 
    3 Kjell Sandström          Bodens BK                      30:18    3:18 
    4 Torbjörn Lundberg        Piteå IF                       30:50    3:50 
    5 Berndt Stenberg          IFK Umeå                       31:02    4:02 
    6 Hans Ylipää              Seskarö IF                     32:55    5:55 
    7 Roland Jansson           Älvsby IF OK                   33:57    6:57 
    8 Robert Svartholm         Gammelstads IF                 34:39    7:39 
    9 Gert Nilsson             Lunds OK                       36:28    9:28 
   10 Per Lindskog             Gotlands Bro OK                41:42   14:42 
   11 Bård Jörgensen           BUL-Tromsö                     43:15   16:15 

      Stig Johansson           Falköpings AIK OK             Felst.         
      Bror Alatalo             Haparanda OK                  Felst.         
      Sven-Erik Fjällborg      IFK Kiruna                    Felst.         
      Peder Wickström          Arboga OK                   ej start         
      Christer Norén           Arvidsjaurs OK              ej start         



H50  (13)                3.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Lars Vikström            OK Renen                       25:47    0:00 
    2 Svante Larsson           OK Vargen                      27:25    1:38 
    3 Martin Råman             Kvarnsvedens GOIF OK           31:32    5:45 
    4 Urban Engström           Vittjärvs IK                   33:45    7:58 
    5 Karl-Erik Lindbäck       Älvsby IF OK                   33:46    7:59 
    6 Tore Eriksson            Arvidsjaurs OK                 34:10    8:23 
    7 Karl-Erik Vähäjärvi      Haparanda OK                   44:10   18:23 
    8 Ove Ericsson             Nyköpings OK                   45:12   19:25 
    9 Lars Blomberg            Gammelstads IF               1:05:00   39:13 

      Jan Kinsten              Kvarnsvedens GOIF OK          Felst.         
      Geir-Hugo Nilssen        Bardu I.L.                    Felst.         
      Jörgen Edin              Sidensjö IK                 ej start         
      Lennart Larsson          OK Vargen                   ej start         



H45  (17)                3.4 km  0 Hm   15 K          

    1 Fredrik Salén            OK Renen                       30:53    0:00 
    2 Jan Lindell              Långhundra IF                  31:29    0:36 
    3 Richard Holmgren         Bergnäsets AIK                 31:54    1:01 
    4 Henry Barsk              Övertorneå IF                  34:02    3:09 
    5 Anders Abrahamsson       Gammelstads IF                 35:11    4:18 
    6 Sture Norén              Älvsby IF OK                   36:12    5:19 
    7 Torbjörn Johansson       OK Södertörn                   38:03    7:10 
    8 Håkan Rosen              OK Renen                       39:50    8:57 
    9 Håkan Tholerud           Övertorneå IF                  40:20    9:27 
   10 Christer Carlsson        Sävedalens AIK                 43:24   12:31 
   11 Björn Lundsten           Vittjärvs IK                   46:07   15:14 
   12 Kalle Westborg           Vittjärvs IK                   53:43   22:50 
   13 Bengt Nordebo            Älvsby IF OK                   57:34   26:41 
   14 Lars Olof Nordberg       Tierps SOK                   1:01:41   30:48 
   15 Rolf Nilsson             Tullinge SK                  1:11:07   40:14 

      Tore Jakobsson           Vattenfalls IF Luleå          Felst.         
      Tore Svedlund            Seskarö IF                  ej start         



H40  (23)                3.4 km  0 Hm   15 K          

    1 Tobias Svensson          OK Österåker                   28:07    0:00 
    2 Hans Eidnes              Harstad OL                     29:04    0:57 
    3 Frans Wickbom            I 19 IF                        29:40    1:33 
    4 Dan Norin                Gävle OK                       29:43    1:36 
    5 Jonny I Hansen           BUL-Tromsö                     30:24    2:17 
    6 Per Ögren                Bergnäsets AIK                 32:15    4:08 
    7 Mats Andersson           Vittjärvs IK                   34:14    6:07 
    8 Kent Tuoremaa            Vittjärvs IK                   35:00    6:53 
    9 Jan Christoffersson      OK Renen                       35:49    7:42 
   10 Mats Drugge              Vittjärvs IK                   37:07    9:00 
   11 Ahti Aasa                Övertorneå IF                  40:21   12:14 
   12 Leif Eriksson            Piteå IF                       40:36   12:29 
   13 Krister Rosendahl        OK Renen                       41:37   13:30 
   14 Mikael Kivijärvi         OK Renen                       41:43   13:36 
   15 Jan Lindström            Seskarö IF                     43:50   15:43 
   16 Jyrki Pessa              Haparanda OK                   45:03   16:56 
   17 Johan Piribauer          Arvidsjaurs OK                 45:28   17:21 
   18 Carl-Erik Sjöberg        Forsa OK                       45:38   17:31 
   19 Johan Sköld              OK Roslagen                    47:08   19:01 
   20 Roger Westin             Seskarö IF                     47:19   19:12 
   21 Kjell Henriksson         Seskarö IF                     52:37   24:30 
   22 Kjell Andersson          Piteå IF                     1:00:57   32:50 

      Kari Pessa               Haparanda OK                  Felst.         



H35  (3)                 3.9 km  0 Hm   16 K          

    1 Håkan Palm               FK Boken                       42:40    0:00 

      Roland Natanaelsson      Köping-Kolsva OK            ej start         
      Ingemar Eriksson         Bergens IF                  ej start         



H21  (62)                4.7 km  0 Hm   18 K          

    1 Thomas Carlsson          Rehns BK                       29:51    0:00 
    2 Mats Röjgård             OK Kolmården                   30:32    0:41 
    3 Peter Öberg              OK Hällen                      30:51    1:00 
    4 Magnus Palm              Göteborg-Majorna OK            31:59    2:08 
    5 Olle Winroth             FK Friskus Varberg             32:06    2:15 
    6 Ivan Forsgren            OK Tisaren                     33:30    3:39 
    7 Stefan Sjölund           Skogslöparna                   33:41    3:50 
    8 Gjermund Urset           BUL-Tromsö                     33:56    4:05 
    9 Mikael Lindmark          Svappavaara AIF                33:58    4:07 
   10 Anders Bennitz           OK Renen                       34:07    4:16 
   11 Tomas Johansson          IFK Umeå                       34:13    4:22 
   12 Mattias Johansson        IFK Lidingös Skid o OK         34:35    4:44 
   13 Lars Lundqvist           Seskarö IF                     35:15    5:24 
   14 Patrik Svedberg          IFK Umeå                       35:20    5:29 
   15 Jiri Jansa               IFK Umeå                       35:27    5:36 
   16 Mats Westin              I 19 IF                        35:28    5:37 
   17 Joakim Antonsson         OK Löftan                      35:34    5:43 
   18 Jonas Kjäll              FK Friskus Varberg             35:53    6:02 
   19 Jesper Håkansson         FK Göingarna                   36:25    6:34 
   20 Lars Olofsson            Rehns BK                       36:26    6:35 
   21 Fredrik Rosén            Jönköpings OK                  36:34    6:43 
   22 Fredrik Persson          OK Hammaren                    36:40    6:49 
   23 Rolf Söderholm           Seskarö IF                     36:42    6:51 
   24 Petter Jönsson           Järla IF OK                    36:47    6:56 
   25 Mattias Balck            IFK Lidingös Skid o OK         37:22    7:31 
   26 Niklas Aldin             Stora Tuna OK                  37:24    7:33 
   27 Tobias Thorsson          IK Trenne Ullared              37:29    7:38 
   28 Lukas Peterson           IFK Umeå                       37:41    7:50 
   29 Rickard Lindkvist        OK Denseln                     37:46    7:55 
   30 Martin Larbo             IFK Lidingös Skid o OK         37:47    7:56 
   31 Magnus Sterner           Strängnäs-Malmby OL            37:51    8:00 
   32 Melker Pettersson        OK Renen                       37:59    8:08 
   33 Jonas Byström            Stora Tuna OK                  38:31    8:40 
   34 Sven Lundbäck            Stora Tuna OK                  38:41    8:50 
   35 Niclas Sjögren           Jönköpings OK                  39:27    9:36 
   35 Ola Olsson               OK Kolmården                   39:27    9:36 
   37 Jan Johansson            IFK Umeå                       40:52   11:01 
   38 Johan Klippmark          Haparanda OK                   41:26   11:35 
   39 Simon Waller             OK Vargen                      42:28   12:37 
   40 Joel Ahlqvist            Skarpnäcks OL                  42:30   12:39 
   41 Linus Lauri              OK Tisaren                     42:53   13:02 
   42 Stefan Eriksson          OK Hällen                      43:02   13:11 
   43 Johan Rydberg            KFUM Örebro OK                 43:06   13:15 
   44 Mats Erik Malmberg       Vimmerby OK                    44:24   14:33 
   44 Daniel Nordebo           Älvsby IF OK                   44:24   14:33 
   44 David Kabath             SK Zabovresky Brno             44:24   14:33 
   47 Martin Stehlik           SK Zabovresky Brno             44:31   14:40 
   48 Jan Kopacek              SK OOB Chrast                  44:46   14:55 
   49 Claes Turesson           OK Renen                       45:11   15:20 
   50 Tomas Öberg              I 19 IF                        45:28   15:37 
   51 Simon Jacobsson          Långhundra IF                  46:58   17:07 
   52 Magnus Blomberg          Gammelstads IF                 48:16   18:25 
   53 Mattias Berggrund        Hammarby IF OF                 48:57   19:06 
   54 Tomas Håkansson          Södertälje-Nykvarn OF          50:01   20:10 
   55 Björn Johannesson        OK Löftan                      51:38   21:47 
   56 Stefan Hertil            OK Denseln                     51:47   21:56 
   57 Håkan Gunnarsson         OK Orion                     1:13:27   43:36 

      Niclas Eriksson          Falköpings AIK OK             Felst.         
      Esbjörn Nyström          Seskarö IF                    Felst.         
      Emil Lauri               IFK Lidingös Skid o OK        Felst.         
      Emil Edin                Sidensjö IK                 ej start         
      Klas Nilsson             OL Norska                   ej start         



H18  (5)                 3.4 km  0 Hm   15 K          

    1 Öyvind B. Helgesen       Sörreisa OL                    38:25    0:00 
    2 Ivar Svartholm           Gammelstads IF                 40:44    2:19 
    3 Emil Johansson           Gammelstads IF                 44:48    6:23 
    4 Sune Nordberg            Tierps SOK                     56:08   17:43 

      Rickard Stenman          Gammelstads IF              ej start         



H16  (10)                3.4 km  0 Hm   13 K          

    1 Gustav Karlsson          Katrineholms OK                34:46    0:00 
    2 Tage Nordberg            Tierps SOK                     36:07    1:21 
    3 Nicklas Henriksson       Gammelstads IF                 36:34    1:48 
    4 Fredrik Pajala           OK Renen                       37:05    2:19 
    5 Johan Dahlberg           IFK Kiruna                     40:52    6:06 
    6 Carl Holmgren            Vittjärvs IK                   47:23   12:37 
    7 Björn Tomas Minde        Gammelstads IF                 49:47   15:01 
    8 Viktor Brännmark         Älvsby IF OK                   52:41   17:55 
    9 Emil Bergström           OK Vargen                      59:15   24:29 
   10 Samuel Aasa              Övertorneå IF                  59:25   24:39 



H14  (11)                3.2 km  0 Hm   14 K          

    1 Ulrik Nordberg           Tierps SOK                     34:55    0:00 
    2 Joar Svartholm           Gammelstads IF                 38:02    3:07 
    3 Jonas Larson             Bergnäsets AIK                 39:34    4:39 
    4 Gunnar Holmgren          Bergnäsets AIK                 44:41    9:46 
    5 Fredrik Ögren            Bergnäsets AIK                 45:04   10:09 
    6 Axel Christoffersson     OK Renen                       46:49   11:54 
    7 Viktor von Heijne        Bergnäsets AIK                 48:53   13:58 
    8 Filip Salén              OK Renen                       51:08   16:13 
    9 Espen Hansen             BUL-Tromsö                     53:39   18:44 
   10 Victor Henriksson        Seskarö IF                   1:15:59   41:04 

      Tor Vredin               IFK Umeå                      Felst.         



H12  (6)                 2.5 km  0 Hm   10 K          

    1 Hugo Lindell             Långhundra IF                  27:39    0:00 
    2 David Pessa              Haparanda OK                   29:44    2:05 
    3 Robin Pedersen           Göteborg-Majorna OK            41:34   13:55 
    4 Erik Ögren               Bergnäsets AIK                 44:26   16:47 
    5 Björn Vredin             IFK Umeå                       58:00   30:21 
    6 Yngve B. Helgesen        Sörreisa OL                  1:02:11   34:32 



H10  (7)                 2.3 km  0 Hm   9 K           

    1 Nils Henriksson          Seskarö IF                     31:53    0:00 
    2 Arvid Holmgren           Vittjärvs IK                   32:49    0:56 
    3 Rasmus Wickbom           Vittjärvs IK                   33:51    1:58 
    4 Jakob Pessa              Haparanda OK                   34:38    2:45 
    5 Simon Andersson          Vittjärvs IK                   36:00    4:07 
    6 Robin Salén              OK Renen                       38:34    6:41 

      Kalle Henriksson         Gammelstads IF              ej start         



D70  (4)                 2.0 km  0 Hm   10 K          

    1 Anne-Marie Carlsson      Sävedalens AIK                 54:02    0:00 
    2 Ingrid Wickbom           Vittjärvs IK                   56:17    2:15 
    3 Eva Hurme                Rånäs OK                       58:56    4:54 

      Ellinor Nordmo           Mellembygd O-lag              Felst.         



D65  (4)                 1.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Ann Persson              Piteå IF                       25:13    0:00 
    2 Laila Myrlund            Piteå IF                       27:13    2:00 
    3 Solveig Pettersson       OK Österåker                   31:08    5:55 
    4 Agnes Brandsegg          IL Kampen                      37:49   12:36 



D60  (5)                 1.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Britt-Marie Johansson    Stöcksjö IS                    28:12    0:00 
    2 Vivianne Holgersson      OK Måsen                       31:33    3:21 
    3 Rose-Marie Johansson     FK Friskus Varberg             32:39    4:27 
    4 Eva Alsin                IK Ymer                        34:12    6:00 
    5 Maj Bodin                OK Alferna                     40:38   12:26 



D55  (7)                 1.9 km  0 Hm   9 K           

    1 Irene Danielsson         Piteå IF                       30:58    0:00 
    2 Ingrid Wiklander-Nyl.    Sundsvalls OK                  32:32    1:34 
    3 Daina Dagis              OK Renen                       33:00    2:02 
    4 Lena Stenberg            IFK Umeå                       34:31    3:33 
    5 Marianne Lagerlund       SoIK Hellas                    35:30    4:32 
    6 Marlene Vestin           Älvsby IF OK                   40:02    9:04 
    7 Birgitta Moberg          OK Renen                       42:21   11:23 



D50  (10)                2.2 km  0 Hm   11 K          

    1 Eli B. Helgesen          Sörreisa OL                    27:22    0:00 
    2 Linnea Carlsson          Skarpnäcks OL                  31:21    3:59 
    3 Ann Jansson              Älvsby IF OK                   34:59    7:37 
    4 Inger Wennberg           OK Renen                       35:03    7:41 
    5 Halldis Valestrand       BUL-Tromsö                     35:15    7:53 
    6 Elise Johansson          Falköpings AIK OK              35:48    8:26 
    7 Harrieth Engström        Vittjärvs IK                   37:28   10:06 
    8 Karin Nilsson            Lunds OK                       38:45   11:23 
    9 Ann-Sofi Lindskog        Gotlands Bro OK                53:41   26:19 
   10 Ulla Waller              OK Vargen                    1:01:07   33:45 



D45  (12)                2.4 km  0 Hm   11 K          

    1 Maria Bratt              Tullinge SK                    27:42    0:00 
    2 Mariana Jussila          Haparanda OK                   28:44    1:02 
    3 Anna Widström            Kvarnsvedens GOIF OK           28:58    1:16 
    4 Ulla Johansson           Haparanda OK                   29:42    2:00 
    5 Barbro Karlsson          Katrineholms OK                30:45    3:03 
    6 Silke Klick              IK Stern                       32:24    4:42 
    7 Birgitta Mörtberg-Pajala OK Renen                       32:33    4:51 
    8 Lena Lundsten            Vittjärvs IK                   34:55    7:13 
    9 Gunilla Salén            OK Renen                       45:10   17:28 
   10 Inger Westborg           Vittjärvs IK                 1:03:28   35:46 

      Gry Holmgren             Bergnäsets AIK                Felst.         
      Åsa Sundberg             OK Södertörn                ej start         



D40  (12)                3.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Carin Emlén              Vittjärvs IK                   27:56    0:00 
    2 Ann Enman                Gammelstads IF                 32:09    4:13 
    3 Monica Rosen             OK Renen                       32:20    4:24 
    4 Anneli Wickbom           Vittjärvs IK                   40:00   12:04 
    5 Maud Rombe               Arvidsjaurs OK                 41:52   13:56 
    6 Karin Nordberg           Tierps SOK                     42:27   14:31 
    7 Mona Brännmark           Älvsby IF OK                   44:07   16:11 
    8 Birgitta Lindell         Långhundra IF                  49:01   21:05 
    9 Birgit Lundkvist         OK Vargen                      49:28   21:32 
   10 Eva Leffler              OK Renen                       50:56   23:00 
   11 Susanne Maibach          OL Norska                    1:06:03   38:07 

      Maria Vredin             IFK Umeå                      Felst.         



D35  (4)                 3.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Heidi Nordmo             Mellembygd O-lag               27:02    0:00 
    2 Maria Norin              Gävle OK                       33:17    6:15 
    3 Viktoria Öberg           Piteå IF                       37:32   10:30 
    4 Susanne Andersson        Vittjärvs IK                   57:34   30:32 



D21  (32)                3.9 km  0 Hm   16 K          

    1 Ida Wikström Holmgren    IFK Lidingös Skid o OK         30:37    0:00 
    2 Sofie Johansson          OK Linné                       35:09    4:32 
    3 Magdalena Danielsson     IFK Lidingös Skid o OK         37:25    6:48 
    4 Fanny Deckner            Skarpnäcks OL                  37:53    7:16 
    5 Johanna Gunnarsson       OK Hällen                      38:00    7:23 
    6 Susanne Rutqvist         IFK Umeå                       38:01    7:24 
    7 Maria Andersson          Järla IF OK                    38:57    8:20 
    7 Siri Eidnes              Harstad OL                     38:57    8:20 
    9 Charlotte Lindkvist      OK Denseln                     39:22    8:45 
   10 Elisabet Larsson         Göteborg-Majorna OK            39:53    9:16 
   11 Anne Urset               BUL-Tromsö                     39:57    9:20 
   12 Cecilia Rydberg          Umeå OK                        40:04    9:27 
   13 Erica Johansson          Östersunds OK                  40:15    9:38 
   14 Frida Feil               Skellefteå OK                  40:59   10:22 
   15 Josefin Persson          Tullinge SK                    41:53   11:16 
   16 Malin Nilsson            IFK Lidingös Skid o OK         42:42   12:05 
   17 Jenny Sander             Leksands OK                    42:56   12:19 
   18 Andrea Westerdahl        Linköpings OK                  43:02   12:25 
   19 Susanne Lüscher          Göteborg-Majorna OK            44:21   13:44 
   20 Kristina Nordebo         Älvsby IF OK                   44:44   14:07 
   21 Anna Holmgren            Vittjärvs IK                   44:46   14:09 
   22 Kajsa Dahlberg           Järla IF OK                    45:20   14:43 
   23 Linda Lövhammer          Strängnäs-Malmby OL            45:41   15:04 
   24 Emma Isaksson            Skogslöparna                   47:03   16:26 
   25 Sofia Thorsson           IFK Lidingös Skid o OK         50:16   19:39 
   26 Petra Tvaruzkova         SK Zabovresky Brno             51:07   20:30 
   27 Martina Arkåsen          Falköpings AIK OK              51:43   21:06 
   28 Susanne Andersson        Piteå IF                       55:03   24:26 
   29 Maria Thelin             Jönköpings OK                1:20:15   49:38 

      Karin Öhman              IFK Kiruna                    Felst.         
      Malin Eriksson           Arvidsjaurs OK              ej start         
      Petra Lindell            OK Södertörn                ej start         



D18  (7)                 3.1 km  0 Hm   13 K          

    1 Emma Carlsson            Skarpnäcks OL                  37:50    0:00 
    2 Johanna Tholerud         Övertorneå IF                  41:40    3:50 
    3 Josefin Sipola           Vittjärvs IK                   41:45    3:55 
    4 Ylva Abrahamsson         Gammelstads IF                 43:05    5:15 
    5 Thérese Eriksson         Arvidsjaurs OK                 50:17   12:27 
    6 Elin Saloniemi           Övertorneå IF                  52:36   14:46 
    7 Camilla Fryksell         Övertorneå IF                  56:33   18:43 



D16  (5)                 3.1 km  0 Hm   14 K          

    1 Sara Lundsten            Vittjärvs IK                   37:18    0:00 
    2 Hanna Kivijärvi          OK Renen                       45:35    8:17 
    3 Maria Moberg             OK Renen                       50:40   13:22 

      Evelina Christoffersson  OK Renen                      Felst.         
      Linda Norén              Arvidsjaurs OK              ej start         



D14  (12)                2.6 km  0 Hm   12 K          

    1 Linnea Sundström         OK Renen                       29:20    0:00 
    2 Evelina Wickbom          Vittjärvs IK                   35:21    6:01 
    3 Amanda Holmgren          Vittjärvs IK                   38:18    8:58 
    4 Moa Rosen                OK Renen                       39:38   10:18 
    5 Josefine E Tuoremaa      Vittjärvs IK                   41:17   11:57 
    6 Lisa Hüls                Frölunda OL                    41:36   12:16 
    7 Julia Sipola             Vittjärvs IK                   42:20   13:00 
    8 Andrea Wickbom           Vittjärvs IK                   47:16   17:56 
    9 Ida Norén                Älvsby IF OK                   48:12   18:52 
   10 Helena Lundkvist         OK Vargen                      56:34   27:14 
   11 Agnes Leffler-Rosendahl  OK Renen                     1:09:03   39:43 
   12 Rebecca Tholerud         Övertorneå IF                1:10:51   41:31 



D12  (12)                2.5 km  0 Hm   10 K          

    1 Elin Brännmark           Älvsby IF OK                   33:43    0:00 
    2 Sigrid Holmgren          Bergnäsets AIK                 35:30    1:47 
    3 Hanna Öberg              Piteå IF                       36:20    2:37 
    4 Karin Karlsson           Katrineholms OK                40:52    7:09 
    5 Boel Sundberg            OK Södertörn                   41:29    7:46 
    6 Linnéa Nordberg          Tierps SOK                     45:10   11:27 
    7 Fanny Andersson          Vittjärvs IK                   45:58   12:15 
    8 Hanna Larsson            Bergnäsets AIK                 46:48   13:05 
    9 Isabel Salén             OK Renen                       49:45   16:02 
   10 Linnéa Emlén             Vittjärvs IK                   53:54   20:11 
   11 Stina von Heijne         Bergnäsets AIK                 54:35   20:52 
   12 Ida Nordlund             Piteå IF                     1:03:05   29:22 



D10  (6)                 2.3 km  0 Hm   9 K           

    1 Freja Vredin             IFK Umeå                       38:32    0:00 
    2 Josefine Andersson       Vittjärvs IK                   41:29    2:57 
    3 Signe Leffler-Rosendahl  OK Renen                       44:26    5:54 
    4 Elin Nordlund            Piteå IF                       45:02    6:30 
    5 Aina Hüls                Frölunda OL                    46:19    7:47 

      Johanna Lundkvist        OK Vargen                     Felst.         



U2  (1)                  2.3 km  0 Hm   9 K           

    1 Rebecca Fahlgren         Vittjärvs IK                   35:33    0:00 



U1  (3)                  2.5 km  0 Hm   9 K           

    1 Carolina Westin          Vittjärvs IK                   29:59    0:00 
    2 Albin Emlén              Vittjärvs IK                   31:39    1:40 
    3 Harald Larsson           Bergnäsets AIK                 37:02    7:03 



INSKOLNING  (10)         2.5 km  0 Hm   9 K           

   ut Sverre Lindell           Långhundra IF                  27:45         
   ut Elvira Öberg             Piteå IF                       32:15         
   ut Julia Bergdahl           Sävedalens AIK               1:00:48         
   ut Hanna E Tuoremaa         Vittjärvs IK                   33:03         
   ut Kristina Tholerud        Övertorneå IF                 Felst.         
   ut Ludvig Von Heijne        Bergnäsets AIK               1:12:54         
   ut Elias Pessa              Haparanda OK                   40:24         
   ut Adam Bratt               Tullinge SK                  1:02:43         
   ut Elsa Christoffersson     OK Renen                       40:37         
   ut Anna Andersson           Piteå IF                       33:25         



Öppen 1  (4)             2.3 km  0 Hm   9 K           

    1 Arvid Norin              Gävle OK                       42:54    0:00 
    2 Truls Lindholm           IFK Kiruna                     50:21    7:27 
    3 Brigitte Alsén           OK Roxen                     1:00:32   17:38 

      Albin Lindholm           IFK Kiruna                    Felst.         



Öppen 2  (7)             3.0 km  0 Hm   12 K          

    1 Sören Jessen             Hvalsö                         42:54    0:00 
    2 Hanne Dyrlund Jessen     Hvalsö                         42:56    0:02 
    3 Åsa Erlandsson           IK Trenne Ullared              58:45   15:51 
    4 Karin Bergdahl           Sävedalens AIK                 58:52   15:58 
    5 Ove Larson               Bergnäsets AIK               1:03:27   20:33 
    6 Mona Johansson           Bergnäsets AIK               1:03:28   20:34 
    7 Bente Graae              Hvalsö                       1:07:49   24:55 



Öppen 4  (5)             3.2 km  0 Hm   14 K          

    1 Tomas Tirén              SoIK Hellas                    49:22    0:00 
    2 Solfrid Eidnes           Harstad OL                   1:07:33   18:11 
    3 AnnaCarin Larsson        Gammelstads IF               1:37:34   48:12 
    4 Karin Svartholm          Gammelstads IF               1:48:13   58:51 

      Anne Birgitte Jenssen    BUL-Tromsö                    Felst.         



Öppen 7  (6)             2.9 km  0 Hm   12 K          

    1 Bo Carlsson              Katrineholms OK                41:14    0:00 
    2 Frida Palm               FK Boken                       44:22    3:08 
    3 Lena Westerlund          OK Djerf                       51:46   10:32 
    4 Olof Pettersson          OK Österåker                   52:20   11:06 
    5 Ann Nordlund             Piteå IF                       53:29   12:15 
    6 Ulf Nordlund             Piteå IF                       59:33   18:19 



Öppen 8  (5)             4.7 km  0 Hm   18 K          

    1 Lena Thuresson           OK Renen                       46:24    0:00 
    2 Anders Pelander          OK Djerf                       52:52    6:28 
    3 Magnus Andersson         OK Sarven                    1:08:45   22:21 
    4 Hans Jessen              Hvalsö                       1:10:18   23:54 
    5 Erik Hjortsberg          IK Stern                     2:15:19 1:28:55